Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Belediye geyiklere sahip çıkıyor

Belediye geyiklere sahip çıkıyor
Bolu Belediyesi Hayvan Hakları Komisyonu, Bolu’da yaban hayatı av sahalarında 16 kızıl geyiğin ihale ile vurulacağının açıklanmasına tepki göstererek, 16 geyik için istenilen bedeli vermeye hazır olduklarını açıkladı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün (DKMP), Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları kapsamında, Türkiye genelinde 2020-2021 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı ile avlanmasına izin verilen türler, arasında Bolu’da da 16 kızıl geyik ihale ile vurulacak,
Bolu Belediyesi Hayvan Hakları Komisyonu, geyiklerin ihale ile vurulacak olmasına tepki gösterdi. Komisyondan yapılan yazılı açıklamada ihalenin iptali istenilerek, “Ülkemizin en önemli, Doğal Hayat Rezervlerini sınırları içerisinde barındıran güzel şehrimizin çevresinde, bulunan yaban hayatı ve yaban hayatının barındığı yaşam ortamları endemik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Yaban hayvanları ve bunların habitatları canlılarla ilgilenen birçok bilim dalına ve doğasevere çalışma ve araştırma imkânı sunmak suretiyle hizmet etmektedir.Yaban hayvanlarını yaşadıkları alanlarda muhafaza etmek, yaşam ortamlarını korumak biyolojik ve ekolojik ihtiyaçlarını ve yaşam sürelerini doğanın iç döngüsünde bırakmak ülkemizde her geçen gün küçülen doğal yaşam rezervlerinin korunması ve de insanoğlunun geleceği adına da önem arz etmektedir. Bolu Belediyesi, Hayvan Hakları Komisyonu olarak, hayvan sever Bolu halkı adına bu kararı şiddetle kınıyor ve iptalini istiyoruz.” denildi.
Bolu Belediyesinin 16 kızıl geyiğin vurulmaması için bedelini ödemeye hazır olduğu açıklanarak şöyle denildi:
“Konu birkaç kişinin spor adı altında ihtirasını tatmin ederek bir gelir kazanımı sağlamaksa, yetkili mercilere Bolu da avlanması planlana 16 Kızıl geyiğin bedelini Bolu Halkı adına, Bolu Belediyesi olarak nakden ödemeye hazır olduğumuzu da bildirmek isteriz.”