Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“BEKÂR BİR İŞÇİ İÇİN EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRET BEKLENTİMİZ 3 BİN TL’DİR”

“BEKÂR BİR İŞÇİ İÇİN EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRET BEKLENTİMİZ 3 BİN TL’DİR”
Türk İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, asgari ücretin belirlenmesinde işçiler ve ailelerinin ihtiyaçların dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek, “İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. Türk iş olarak bekâr bir işçi için en düşük asgari ücret beklentimiz 3 bin TL’dir” dedi.

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

Türk İş Bolu İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret için bugün yapılacak son toplantı öncesinde bir basın açıklaması yaptı. Elçi, açıklamasında, asgari ücretin üç işçi konfederasyonunun ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır” bir düzeyde belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

“İŞÇİLERİN VE AİLELERİNİN İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINMALI”

Elçi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü ( ILO ), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir.

“ASGARİ ÜCRETİN KESİNTİLER NEDENİYLE AZALMA OLMADAN İŞÇİNİN ELİNE GEÇMESİ SAĞLANMALIDIR”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “Bekar bir işçi için” hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.

“İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR ASGARİ ÜCRET”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan hükümetin tutumudur. Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkânlarını seferber etmelidir.

İşçi temsilcileri “insan onuruna yaraşır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Türk iş olarak bekar bir işçi için en düşük asgari ücret beklentimiz 3 bin TL’dir.
Etiketler: bolu haberler