Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

BAŞSAVCILIK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ
Bolu'da Yuva Köyü'nde içme suyundan 148 kişi zehirlenmiş, 1 kişi hayatını kaybetmişti. Bolu Başsavcılığı soruşturma dosyasını genişletti. Hem köy muhtarı hem Bolu İl Özel İdaresi’ne soruşturma izni verildi.

CNN TÜRK ekibinden Ceylan Sever’in haberine göre Bolu Yuva Köyünde zehirlenmelerin sebebinin belirlenmesi için başlatılan soruşturma genişledi. Bolu Yuva Köyü Çaydurt Mahallesinde 10 Temmuz’dan itibaren peş peşe zehirlenme vakaları yaşandı. Koskoca bir köyü etkisi altına alan zehrin sudan kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Bir kişi hayatını kaybetti. 148 kişi zehirlendi.

Savcı koordinesinde yürütülen soruşturmada, köyün su kaynağı ve evlerde kullanılan Sulardan İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numunelerin sonuçları soruşturma dosyasına eklendi. Zehirlenme vakalarıyla ilgili Bolu İl Özel İdaresi ve köy muhtarının da ihmalinin olup olmadığı araştırılacak.

3. İdari Dava Dairesi dosyada, içme suyu şebekesi, depoları ile tesisatların yapım bakım, onarım, temizlik, klorlama vb. işlemlerinde İl Özel İdaresi görevlileri ile köy muhtarının kusurlarının bulunduğu iddialarına yer verdi.

Hastane raporları da soruşturma dosyasına eklendi. Bölge İdare Mahkemesi, olayda ön inceleme kapsamında alınan 11 Ağustos 2022 tarihli bilirkişi raporu ve tüm dosya ile birlikte değerlendirileceğini belirtti.

Muhtarın sorumluluğunun yanında denetim görevini eksik olarak yerine getiren İl Özel İdaresi personeli hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte belge ve bilgi bulunduğu belirtilerek, 'İl Özel İdaresi sorumlularına ‘soruşturma izni verilmemesi hukuka uygun değildir’ dendi.

İçme suyundan etkilenerek hastanelere kaldırılan ve tedavisi tamamlanan hastalardan kimi görme kaybı, kimi kalp yetmezliği çoğunda ise böbrek yetmezliği sorunu baş göstermişti.

Etiketler: bolu haberler