Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BAŞKAN ÖZCAN O KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

BAŞKAN ÖZCAN O KARARA TEPKİ GÖSTERDİ
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, mobil konser otobüsünün izinsiz olduğu gerekçesiyle Bolu Valiliği kararıyla polis ekiplerinin durdurularak etkinliğin sonlandırılmasına tepki göstererek, “Hoş bir olay olmadı. Halk bu uygulamadan mutlu oldu. Belediyeler böyle bir şey yapamaz diye bir kanun yok. Sayın valimizin bu kararını tekrar gözden geçirmesini arz ediyorum” dedi.

Bolu Belediyesi'nin kısıtlama nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlara moral vermek ve işsiz kalan müzisyenlere de maddi destek sağlamak amacıyla başlattığı mobil konser etkinliği Bolu Valiliği tarafından Hıfzısıhha Kanunu gerekçe gösterilerek iptal edildi. Akşam saatlerinde otobüsün önünü kesen polis ekipleri de mobil konser uygulamasını sonlandırdı.

"YEREL SANATÇILAR EVLERİNE EKMEK GÖTÜRDÜ"

Yaşanan olayla ilgili Özgür Bolu’ya özel açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Tanju Özcan, yapılan uygulamanın resmi olduğunu belirterek, “Hoş bir olay olmadı. Neden böyle bir uygulamaya gidildi söyleyeyim. Bizim belediye kanunu çok açık. Bir belediye belde halkının mutluluğunu gözetmek zorundadır. Sanatsal ve kültürel faaliyetleri yapmak belediyenin asli görevlerinden bir tanesidir. Ve bunlarla beraber bir amaç daha güdüldü. Yerel sanatçılar evlerine bu şekilde ekmek götürüyor bu insanlar 1 buçuk yıldır aç. Bu insanlar hayatlarını buradan kazanıyor. Bu uygulamayla yerel sanatçılarımıza katkı veriyoruz. Ücretleri ödeniyor. Bizde hem yerel sanatçılarımıza destek verelim hem de evde bunalan insanlara moral olsun diye düşündük ve başlattık. Bu bizim için ilk değil daha önce sokağa çıkma kısıtlamasında 23 Nisan’da da bu uygulamayı yaptık. Kimse müdahale etmedi” diye konuştu.

“OTOBÜS NE ZAMAN GELECEK DİYE SÜREKLİ TELEFONLAR ALIYORUM”

Vatandaşların durumdan memnun olduğunu söyleyen Başkan Özcan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Belediyeler böyle bir şey yapamaz diye bir kanun yok. Ben içişleri bakanlığının genelgesini inceledim böyle bir kısıtlama yok. Bu bir kamu hizmet aracı ve Bolu belediyesinin otobüsü. Tüm bunlara rağmen dün akşam emniyet güçlerimiz, otobüsün önünü kesmek suretiyle durdurmuşlar. Benimle de iletişime geçtiler. Arkadaşlar bizim yaptığımız işlemin yasaya aykırı bir tarafı yok. Bize gönderilen herhangi bir karar yok. Normalde arkadaşlar buna devam edebildi fakat biz emniyet güçlerine saygılıyız, hep saygılı olduk. Onlarda bana göre haksız ve hukuksuz bir emir almışlar. Bunu yerine getirdiler. Orada görevli olan basın müdürümüz Ergin Bey de gerekli açıklamayı yapmış. Polis kardeşlerimiz talimatlarını uygulamak zorunda kalmışlar. Bu talimatı kimden aldılar bilmiyorum bize bir bilgilendirme yapılmadı” dedi.

"BU KARARI VALİLİK VERMİŞSE YAZILI OLARAK VERMEDİĞİ BELLİ"

Bolu Valiliğinin belediyeye engelleme kararına ilişkin resmi bir yazı vermediğinin altını çizen Başkan Özcan, “Eğer bu kararı Valilik vermişse yazılı olarak vermediği belli. Vali bey kendi hakkını kullanarak böyle bir karar verdiyse ben sayın valimizin bu kararını tekrar gözden geçirmesini arz ediyorum. Sayın valimiz halkın mutluluğuyla mutlu olacaktır. Bu uygulamadan vatandaşımız mutluydu. Yasaksa yazılı bir bildiri talep ediyorum kendisinden. Türkiye’de birçok belediye benzer uygulamalar yapıyor. Havalar güzel bırakın insanlar balkonlarında hava alırken söylenen şarkılara türkülere eşlik etsinler, az da olsa eğlensinler. Otobüs mahallemize ne zaman gelecek diye sürekli telefonlar alıyorum. Verilen talimat geri alınmadığı sürece maalesef otobüs mahallenize gelemeyecek. Bunun sorumlusu biz değiliz” şeklinde konuştu.

“HUKUKSUZ BİR YAKLAŞIM”

Mobil konser etkinliğinin sonlandırılmasının hukuksuz olduğunu savunan Özcan, “Bu faaliyeti yapmamızı engellemesinler, bizi emniyet mensuplarıyla bir araya getirmesinler. Bu hukuksuz bir yaklaşım. Bir geri adım veya yasaklayıcı bir karar bekliyoruz. Böyle bir karar gelmezse önümüzdeki günlerde tekrar sahaya inmeyi planlıyoruz. Biz devletiz bizi emniyetle bir araya getirmesinler. Sosyal ve kültürel etkinlikler zorunludur ve hakkımı kullanıyorum. Yasaklama kararı aldılarsa bunun bir dayanağı olmalı. Pandemi kurallarına aykırı bir durum yok ve insanlar bu uygulamadan memnun. İnsanları mutlu etmek belediyenin zorunlu kamu hizmetidir. Zorunlu olmayan kamu hizmeti varsa orada çalışanlar bankamatik görevlisidir. Bunun siyasi bir karar olduğunu düşünmek istemiyorum. Amacımız şov yapmak değil bunu görevimiz görüyoruz, halkımıza hizmet ediyoruz. Gerekli açıklama yapılırsa bizde ona göre hareket ederiz ama yapılmıyor” ifadelerini kullandı


KAYNAK: ÖZGÜR BOLU