Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONUSUNA SEN DE HAYIR DE, ‘UYUMA’!

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KONUSUNA SEN DE HAYIR DE, ‘UYUMA’!
Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İçişleri Bakanlığı’nın, uyuşturucu satıcılarının ihbar edilmesini sağlayan Uyuşturucuyla Mücadele Aplikasyonu(UYUMA) projesini tanıtmaya, farkındalık çalışmalarına devam ediyor.

HABER: ASLI AKIŞ

Emniyet Müdürlüğünü tamamen yerli ve milli bir yazılım ile geliştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play ve App Store mağazalarından ücretsiz olarak indirilen “UYUMA” uygulaması aktif hale getirildi.

Bolu İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ‘UYUMA’ uygulaması ile vatandaşların satışı ya da kullanımı ile karşılaştıkları durumları hızlı bir şekilde kolluk birimlerine bildirebilecekleri ifade edildi.

Açıklamada, “Uyuşturucuya karşı verilen mücadelenin etkinleştirilmesi; teknolojik imkânlar aracılığıyla vatandaşlarımızın duyarlılığının ve toplumsal gözetimin artırılmasına ve toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde kalıcı ve güçlü bir ortamın oluşturulmasına bağlıdır” denilerek; “Bu yönde; uyuşturucu suçlarının önüne geçmek, suçu tüm delilleri ile ortaya çıkarmak, suçluları adalete teslim etmek, vatandaşların elektronik ortamda seri bir şekilde bildirimde bulunmasını sağlamak amacıyla, tamamen yerli bir yazılım geliştirilmiştir” bilgisi paylaşıldı.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE APLİKASYONU: UYUMA

“UYUMA” aplikasyonunun nasıl kullanıldığına dair de bilgiler verilerek; “Bildirim yapan kişilerin kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Google Play ve App Store mağazalarından program indirilir. Kayıt işlemi yapılır, sisteme girilen bilgiler veri tabanından doğrulanır. Kullanıcılara ‘’SMS Doğrulama Kodu’’ gönderilir ve doğrulama kodu uygulamaya girilerek uygulama aktif hale getirilir. Uyuşturucu satıcılarını gören vatandaşlar uygulamadaki butonuna dokunur, 112 acil yardım hattı en yakın ekibi bildirilen konuma sevk eder” açıklaması yapıldı.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANIMINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Uyuşturucu madde kullanımına yönelik farkındalığın artırılmasına yönelik emniyet müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının anlatıldığı açıklamada; “Toplumun desteğini almış, vatandaşın katkıları ile güçlendirilmiş bir mücadelenin uyuşturucu ile mücadelede köklü başarılara imza atılması şüphesizdir. Uyuşturucu madde kullanımına yönelik toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla; Bolu Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM ( Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi) Büro Amirliği görevlilerince; İçişleri Bakanlığı Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘NARKOREHBER –EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE – NARKOGENÇLİK’ Projeleri kapsamında ilimiz merkezi ve ilçelerinde emniyet, işçi, kamu ve özel sektör çalışanları, öğretmen, özel güvenlik, sivil toplum kuruluşları ve vatandaş olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan katılımcılara eğitim verilmektedir.” ifadelerini kullanıldı.

TANITIM, FARKINDALIK VE BİLGİLENDİRME ETKİNLİKLERİ DEVAM EDECEK

NARKONOKTA faaliyetleri kapsamında çeşitli etkinliklerde stant açılarak broşür dağıtımı yapıldığı belirtilerek, “UYUMA” uygulaması hakkında bilgilendirmeler yapıldığı kaydedildi.

Halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak için çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtilerek; “Vatandaşlarımızdan gelen öneri, şikâyet ve ihbarlar da gecikmeksizin değerlendirmeye alınmaktadır.” denildi.

Etiketler: bolu haberler