Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ARILI KOVAN TESPİTLERİ DEVAM EDİYOR

ARILI KOVAN TESPİTLERİ DEVAM EDİYOR
Bolu’da her yıl yapılmakta olan arıcılık desteklemeleri kapsamında 2022 yılı arılı kovan destekleme tespitleri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılmaya devam ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Murat; “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren arılı kovan destekleme çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda merkez ilçemizde 2 personelimiz ve ilçelerimizde de sorumlu personellerimizce ilimiz genelinde titizlikle AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye kayıtlı arıcıların, 2022 yılı Arılı Kovan Destekleme uygulama esaslarının belirleneceği tebliğ yayımlanıncaya kadar desteklemeye yönelik iş ve işlemlerin aksatılmadan yürütülmesi amacıyla tespitler başlatıldı. İlimiz genelinde yaklaşık 550 arı işletmemizde yer alan yaklaşık 25 bin arılı kovanımızda tespitler yapılmakta olup ziyaretler esnasında ayrıca arıcılar ile görüşülüp arıcılıkla ilgili fikirler not edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Tespiti yapılacak kolonilerde, tespit tarihi, bölge ve iklim şartları göz önünde bulundurularak ortalama (4-7 çerçeve) arılı çerçeve aranmaktadır. İlimizde kayıtlı arıcıların kovan tespitlerinin AKS'de destekleme ile ilgili bölüme girilmesi, gezginci arıcılar için hazırlanan tespit tutanaklarının arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüğüne gönderilerek arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüğünce AKS'de destekleme bölümüne girilmesi sağlanmaktadır. İlimiz arıcılığı yağış rejimi ve mevsim koşulları itibari ile bal üretiminden ziyade katma değeri yüksek POLEN ARI EKMEĞİ gibi yan ürünlerin üretiminin arttırılması yönünde yayım faaliyetleri de sürdürülmektedir. Üreten Bolu’muzun üreten arıcılarına "Sen Yeter ki Üret" ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi.

 

Etiketler: bolu haberler