Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ANIZ YAKMA! YEŞİL VATANI VE TOPRAĞINI KORU

ANIZ YAKMA! YEŞİL VATANI VE TOPRAĞINI KORU
Türkiye’de ve paralel olarak Bolu’da hububat hasatları başlamakla birlikte beraberinde artan hava sıcaklıklarıyla yeşil vatanımıza tehdit oluşturan orman yangınları yaşanabilmektedir. Tarımsal yönden bakıldığında bu yangınların sebeplerinden biri olan anız yakmak önemli bir etkendir.

Konu hakkında açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; “İçerisinde bulunduğumuz dönemde ülkemiz eş zamanlı olarak çıkan orman yangınları ile mücadele etmektedir. İlimizde yaklaşık 70 bin Hektar Hububat ekim alanı bulunmaktadır. Başlayan hasatlarla birlikte maalesef üreticilerimizin bir kısmı eskiden gelen alışkanlıklarla anız yakmaktadır. Sıcaklıkların da etkisiyle yangın vb. çıkmaya oldukça müsaittir. Üreticilerimizin özellikle bu dönemde anız yakmamaları ‘Yeşil Vatan’ savunmamızda önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

“ANIZ YAKMANIN FAYDASI YOK”

İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat , anız yakmanın zararlarından bahsederek, “Anız yakmanın faydası olmadığı gibi yakılarak yok edilmesinin pek çok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Anız yakmak üreticilerimize fayda sağlamamakla birlikte aksine toprağa zarar vermektedir. Anızın yakılması sonucunda; gerek tarımsal ekosistem, gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir. Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot ( N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Organik madde miktarı azalmaktadır. Mikrobiyolojik aktivite gerilemektedir. Omurgasızlar yok olmaktadır. Toprağın su tutma kapasitesi azalmaktadır. Toprak verimliliği düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

“ÇEVRESEL ZARARLARA YOL AÇMAKTADIR”

Murat, anız yakmanın zararlarının yanı sıra çevresel etkilerine de değinerek, “Bu zararların yanında; Yangınlar sırasında hava kirlenmektedir. Karayolu civarındaki anız yangınları görüş mesafesini azaltarak, trafik kazalarına sebep olmaktadır. Kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına sebep olabilmektedir. Yangınlar bazen çitleri, tarla içerisindeki direkleri, meyve ağaçlarını yakabilmektedir. Orman ve konut yangınlarına sebep olabilmektedir. Yaban hayvanları ya yok olmakta, ya da yuvalarını kaybetmeleri gibi çevresel zararlara yol açmaktadır” dedi.

VALİLİK KARARIYLA GELEN YASAKLAR

Anız yakma yasağı ile ilgili yaptırımların altını çizen Murat, “Anız yakma yasağına uymayanlar hakkında İlgili Kurumlarca 2872 sayılı Çevre Kanunu ile bu kanunda değişiklik öngören 5491 sayılı Kanun ve 6831 sayılı Orman Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır. Ayrıca 11.07.2023 tarihli valilik kararıyla ilimizde bulunan ormanlık alanlara geçici olarak girişler, ateşli piknik yapımı ve anız yakmanın yasaklandığını usulüne göre alınan ve ilan edilen bu kararlara uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32’inci maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacağını belirtmiştir. Üretici ve vatandaşlarımızın duyarlı davranmaları, herhangi bir olumsuzluğu 112 ACİL ve 177 Orman Yangını hattı üzerinden ivedilikle ihbar etmeleri önem arz etmektedir” açıklamasında bulundu.
Etiketler: bolu haberler