Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ABD'yi kınayan mektuplar Joe Biden'a gönderildi

ABD'yi kınayan mektuplar Joe Biden'a gönderildi
Bolu Belediyesi Meclisi Ekim Ayı birinci oturumunda kabul edilen, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) kınayan ve Türkiye’deki ABD üslerinin kapatılmasını talep eden bildiri, Belediye Meclis Üyeleri tarafından ABD Başkanı Joe Biden’a gönderildi.

Haber: Oğuzhan Eke

Bolu Belediyesi Millet İttifakı Meclis üyelerinin, Belediye Meclisine sunduğu önerge, oy çokluğuyla kabul edildi. Önerge kapsamında Bolu Belediyesi Amerika Birleşik Devletlerini kınadı ve Türkiye’deki ABD üslerinin kapatılması için hükümete çağrıda bulundu.

“ABD TÜRKİYE’NİN HİÇBİR ZAMAN DOSTU OLMAMIŞTIR

Mecliste kabul edilen bildiri, ABD Başkanı Joe Biden’a gönderilmek üzere İngizlice’ye çevrildi. Bu kapsamda İzzet Baysal Caddesi üzerindeki PTT şubesi önünde bir araya gelen Millet İttifakı Meclis Üyeleri Tahsin Mert Karagöz, Cihan Tutal, Ergün Temel, Hasan Hakan Alpaslan, Mustafa Güldal bir araya geldi. Millet İttifakı üyeleri adına Meclis Üyesi Karagöz tarafından bildiri okundu. “Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Toplantısı’na katılmak üzere ABD’ye giden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, burada devlet gelenekleri ile örtüşmeyecek bir şekilde, herhangi bir ABD temsilcisi tarafından karşılanmamasını iyi niyetli bir davranış olarak görmüyoruz. Kökleri binlerce yıl geriye dayanan Yüce Türk milletini, 200 yıllık bir devletin küçük düşürmeye çalışma çabalarını Bolu Belediyesi Meclis Üyeleri olarak şiddet ve nefretle kınıyoruz. Geçmişte ve günümüzde yaşanan olaylardan görüyor ve anlıyoruz ki; ABD Türkiye’nin hiçbir zaman müttefiki ve dostu olmamıştır” dedi.

“PKK/YPG’YE SİLAH GÖNDEREN ABD’DİR”

ABD’nin terör örgütlerine yardımının hatırlatıldığı bildiride, “Bugün, Suriye’de Türk askerlerine kurşun sıkan terör örgütü PKK/YPG’ye binlerce tır silah gönderen ABD’dir. FETÖ elebaşı Fettullah Gülen’i maşa olarak kullanıp, 15 Temmuz hain Darbe Girişimi’ni yapan ve bu yolla ülkemizin milli birliğine, demokrasisine kast eden de ABD’dir. Yine Türkiye’nin ortağı olduğu, parasını verdiği F35’leri teslim etmeyen, çeşitli yaptırımlar uygulayan, ABD eski Başkanının, Sayın Cumhurbaşkanımıza gönderdiği mektupla ağır ifadeler kullanan, beysbol sopasıyla kendilerince subliminal mesaj vermeye çalışan da ABD’dir. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu gibi türlü ayrıştırma tuzaklarıyla ülkemizin birlik ve beraberliğine kast etmeye çalışan da ABD’dir” ifadeleri yer aldı.

“DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR SÖYLEMİ YERİNİ BULACAKTIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemine yer verilen bildiride, “Bu ve bunun gibi daha birçok örnek sayılabilir… O nedenle Türkiye olarak, ABD ile tüm ilişkiler yeniden gözden geçirmelidir. Bunun ilk adımları olarak, ABD’nin İncirlik ve Kürecik üsleri derhal kapatılmalıdır.  Sadece ABD’ye hizmet eden NATO’dan da Türkiye’nin ayrılması elzemdir. Eğer bu yukarı sayılanlar gerçekleşir ise Sayın Cumhurbaşkanımızın her fırsatta dile getirdiği ve bizlerin de desteklediği ‘Dünya 5’ten büyüktür’ söylemi yerini bulacaktır. Bu vesileyle, Bolu Belediyesi Meclis Üyeleri olarak, düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyor, hükümetimizden bu konuda gerekli adımları kararlılıkla atmalarını talep ediyoruz” kelimeleri kullanıldı.

“JOE BİDEN’A GÖNDERECEĞİZ”

Bildirinin okunmasının ardından Karagöz,  “Joe Biden’a göndereceğiz, Beyaz Saray’a. Şu an burada Meclis Üyelerimizle birlikte. Diğerini ABD Ankara Büyükelçiliğine göndereceğiz. Kendi Türkçe metnimizi de Dışişleri Bakanlığımıza göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından mektuplar ABD’ye postalandı.