Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

65 MİLYON TL YATIRIM BEDELLİ SU ARITMA TESİSİNDE TEST ARITMASINA BAŞLANDI

65 MİLYON TL YATIRIM BEDELLİ SU ARITMA TESİSİNDE TEST ARITMASINA BAŞLANDI
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi tarafından geçen yıl Mayıs ayında yapımına başlanan 65 Milyon TL yatırım bedelli İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Bu yılın Mayıs ayında açılışı yapılması planlanan tesiste, ilk test su arıtmasına başlandı.


Haber: Ömer ÇETİNASLAN

Bolu Belediyesi tarihinin en büyük projesi olan “İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi”nde ilk test su arıtmasına başlandı. Yaklaşık 65 milyon TL yatırım bedelli projeyi yerinde inceleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Nisan ayında tesisten tamamen arıtılmış suyun kente verileceğini söyledi.

Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Rasim Özdemir ve Feridun Yılmaz ile birlikte tesiste incelemelerde bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ilk su arıtmasının başlaması için butona bastı.

Burada bir açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, tesisin yüzde 98 oranında tamamlandığını dile getirerek, “Bolu Belediye tarihimizin en pahalı projesi, bugün hayata geçiyor. Yüz akı bir proje olacak. Burası artık Pis Su Arıtma Tesisi olarak değil, “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” olarak anılacak. Eskiden burada olan kimyasal arıtmaydı, sağlıklı değildi. İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, yüzde 98 seviyesinde tamamlandı. Bugün de test arıtmasına başladık. İnşallah Nisan ayının ortasından itibaren tamamen arıtılmış şekilde, suyu Büyük Su’ya vermeye başlayacağız. Eski üniteyi tamamen devre dışı bırakacağız. Burası Türkiye’nin örnek İleri Biyolojik Arıtma Tesislerinden biri haline gelecek. Büyükşehirleri saymazsak, 51 il arasında ilk kez İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ni, Bolu Belediyesi kurmuş olacak” şeklinde konuştu.

“YEŞİL ALAN İÇERİSİNDE KALMIŞ BİR TESİS OLACAK”

Peyzaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından Mayıs ayında tesisin açılışını yapacaklarını söyleyen Başkan Özcan, “Mayıs ayı ortalarında, pandemi kuralları da el verdiği ölçüde, görkemli bir açılış yapmayı planlıyoruz. Mayıs ayında buraya geldiğimizde, burasının park içerisinde kalmış bir tesis olduğunu göreceksiniz. Buraya Türkiye’nin çok sayıda belediyesinden temsilciler gelip, incelemelerde bulunacak. Biz de bu örnek tesisi gururla gezdireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BİR KEZ YAPALIM, EN İYİSİNİ YAPALIM” DEDİK”

Başkan Özcan, şehrin sularının temizlenmesine öncelik verdiklerini belirterek, “Bolu’ya biz, “Doğanın Başkenti” diyoruz. Bolu’daki suları temizlemek, bizim birinci önceliğimiz. Doğanın başkenti olan şehrin, sularının da temiz olması gerekiyor. Bu tür yatırımlar bir kez yapılıyor. Uyduruk yatırım yapıp sonrasında yenilemek yerine, “bir kez yapalım, en iyisini yapalım” dedik” diye konuştu.

Başkan Tanju Özcan, tesiste pis su nedeniyle ortaya çıkan kötü kokuyu da kurdukları sistemle yok edeceklerini söyledi. Konu ile ilgili teknik bilgi veren Bolu Belediyesi Fen İşleri Müdür Vekili Adnan Demirel, “Tamamen kapalı bir sistem. Kokuyu bu sistemin içine veriyoruz. Sıvı bir haznenin içinden geçirerek kokuyu tamamen emiyoruz. Böylece tesis, giriş ve çıkışta tamamen kokusuz hale geliyor” dedi.
Etiketler: bolu haberler