Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Kardeş okul protokolü için Bosna Hersek’ten geldiler

Kardeş okul protokolü için Bosna Hersek’ten geldiler
Mevlana İlk ve Ortaokulu ile kardeş okul protokolü imzalamak üzere ilimize gelen Bosna Hersek’in Teşanj şehri Belediye Başkanı Suad Huskic ve beraberindeki heyet ilk olarak makamında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Başkan Yılmaz ve Bosna Hersek heyeti Mevlana İlk ve Ortaokulu’nda düzenlenen programa katıldı.


Geçtiğimiz aylarda Bosna Hersek’in Teşanj şehrinde bulunan ‘9. Septembar’ okulunda Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın da katılımıyla bir Türkçe sınıfı açılışı gerçekleştirilmişti. Karşılıklı diyalog ve bağları güçlendirmek adına gerçekleştirilen açılış sonrasında ‘9 Septembar’ okulu da Bolu’da bulunan Mevlana İlk ve Ortaokulu ile kardeş okul olma kararı aldı.

Kardeş okul projesini imzalamak üzere ilimize gelen Teşanj Belediye Başkanı Suad Huskic, Teşanj Belediye Başkan Yardımcısı Sabahudin Omerbasic, Teşanj İslam Birliği Baş İmamı Fuad Omerbasic, 9. Septembar Okulu Müdürü Almir Ljevakovic ve Stampariya S Firması sahibi Fuad Spahic ilk olarak Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyaret etti. Başkan Yılmaz’ın makamında gerçekleştirilen ziyaretin ardından Mevlana İlk ve Ortaokulu’ndaki programa geçildi.

Okuldaki programa Başkan Yılmaz ve Bosna Hersek heyetinin yanı sıra, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Okul Müdürü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“BURADA OLMAKTAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUZ”

Programda konuşan, Teşanj Belediye Başkanı Suad Huskic “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Aramızda bin 500 kilometre mesafe olsa da kalbimiz her zaman sizlerle birlikte. Bizler çok kötü zamanlar yaşadık ve o kötü zamanlarımızda sizler bizim her zaman yanımızda oldunuz. Bugün buraya Mevlana İlk ve Ortaokulu ile kardeş okul projesi imzalamak için geldik ve çok mutluyuz. Kardeşliğimizin pekişmesinde böyle bir projenin çok faydalı olacağını düşünüyor ve herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“GÖNÜL BAĞIMIZIN ÇOK GÜÇLÜ OLMASI BENİ MUTLU EDİYOR”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz geçen dönemde Bosna Hersek’te bir Türkçe sınıfı açtık. İnşallah bundan sonra Tesanj’a gittiğinizde orada Türkçe bilen kardeşlerimiz olacak. Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak 30’un üzerinde farklı ülkelerde Türkçe sınıfları açtık. İnşallah Bolu Belediyesi olarak bir yenisini de başka bir ülkede açacağız. Tesanj’a gittiğimizde öğrenciler bizi çiçeklerle karşılamışlardı. Bugünde Tesanj’dan gelen misafirlerimizi okul girişinde minik öğrencilerin çiçeklerle karşıladığını görünce gönül bağımızın ne kadar kuvvetli olduğunu gördüm ve bundan son derece mutluluk duydum. Bu coğrafyada irtibatlarımızı sürdürmek zorundayız. Allah Türk Milleti’ne gönül coğrafyasına hizmet etme imkanı vermişti ve tekrar bu imkanı bize vereceğine yürekten inanıyorum. Bugün burada kurulan kardeşlik köprüsünün hayırlı olmasını ve birlikteliğimizi daha da güçlendirmesini diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından okul öğrencileri tarafından çeşitli gösteriler gerçekleştirilerek sahnede beraber hatıra fotoğrafı çektirildi.