Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

TANJU ÖZCAN (EYT) KONUŞMASI

TANJU ÖZCAN (EYT) KONUŞMASI
Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, TBMM Genel Kurulunda “Emeklilikte yaşa takılanlar” konusunda söz aldı. Özcan; “Emeklilikte yaşa takılanların durumu açık bir mağduriyettir. Ciddi bir devlet, koyduğu bir kuralı değiştiremez. Bu durumun düzeltilmesi gerekiyor.Sayın Cumhurbaşkanı kendine sağlanan hakkı bugün neden başkalarından esirgiyorsun? Suriyelilere para buluyorsan, uçağa para bulabiliyorsan, saraylara para bulabiliyorsan, bulacaksın kardeşim emeklilere de para.” dedi.

 Haber: Aslı Akış

TBMM’de Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi görüşmelerinde konuşan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “emeklilikte yaşa takılanlar” meselesinde mağdur olan insanların bulunduğunu, insanların hakkı olanı istediğini söyledi.

Türkiye’de 1999 yılı sonuna kadar, 5 bin iş günü prim ödemesi ve kadınların 20, erkeklerin ise 25 yılını doldurması ile emekli olunabildiğinin altını çizen Özcan; Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili problemi ne kadar biliyorsunuz bilmiyorum ama bu konuda mağdur olan insanlar var. Bu insanlar sizden bir şey istemiyor, özel bir ricaları yok, af gibi falan da değil, bu insanlar hak ettiklerini istiyor. Siz ne yapmışsınız devlet olarak, 1999’a kadar kural neymiş, 1999’un sonuna kadar? “5 bin iş günü primini yatırırsan; kadınlarda yirmi, erkeklerde yirmi beş yıl çalışırsan seni emekli ederim.” demişsin. Kural bu. Bir futbolcu maça çıkarken karşılaşmanın 90 dakika olduğunu biliyor. Maçın 60. dakikasında federasyon bir karar alıp ‘maçı 120 dakikaya çıkarıyoruz’ dese… İşte bu durum aynı buna benziyor. Bakın empati yapmanız için söylüyorum. Emeklilikte yaşa takılanlar da bunu hissediyor. Kandırılmış. Devlete güvenmiş, devlet koymuş bu kuralı. Ciddi bir devlet, koyduğu bir kuralı değiştiremez” diye konuştu.

“BU SORUNU ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki söylemlerinin tartışılması gerektiğini dile getiren Özcan, “Bu sorunu çözmemiz gerekiyor” diyerek; “Sayın Cumhurbaşkanı kendisinin kaç yaşında emekli olduğunu da söylemelidir. Sayın Cumhurbaşkanı 45 yaşını doldurduğu gün emekli oldu. Sayın Cumhurbaşkanının yaşına bakılacak olursa da 18-19 yıldır emekli maaşı almaya devam ediyor. Bu yasa çıkmadan hemen önce emekli olmuş Sayın Cumhurbaşkanı. Kendine sağlanan hakkı bugün neden başkalarından esirgiyorsun? Sayın Cumhurbaşkanı ‘para yok para’ diyor. Ayrıca verdiği rakamlar da doğru değil. Bu, 6,7 milyon insanı ilgilendiren bir durum değil. ’26 milyar lira yıllık bütçeye yükü var’ demesi de yanlış. Diyelim ki doğru; milyonlarca insanın hakkı için para mı bulamıyorsun? Geçen yıl ‘Suriyeliler için 30 milyar dolar harcadık’ diyordu. Herhalde bu rakam bu yıl 35 milyar dolar olur. Kabaca 200 milyar lirayı Suriyeliler için harcıyorsun da 26 milyar lirayı milyonlarca insan için harcayamıyor musun? Saray yapmak için buluyorsun, uçaklar almak için para buluyorsun, zırhlı araç almak için para buluyorsun, emeklilikte yaşa takılanlara gelince haklarını aradıkları için neredeyse hakaret edeceksin. Bunu kabul etmiyoruz. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

 “SURİYELİLERE PARA BULUYORSUN, KENDİ VATANDAŞINA NEDEN BULMUYORSUN?”

Özcan, konuşmasının sonunda Suriyelilere para bulunduğunu, emekliye de para bulunması gerektiğini ifade ederek, “Suriyelilerin bu ülkenin ekonomisine katkıda bulunduğunu ilk söyleyen herhâlde sizsiniz, önce onu söyleyeyim. Şimdi, Sayın Cumhurbaşkanı, partinizin Genel Başkanı “Suriyelilerin bize yükü 30 milyar dolar.” diyor geçen -bu sefer de 30-40 arası bir şeydir.

Suriyeliler sonuç itibarıyla insandır ve biz insanların canından olmasını asla istemeyiz; bizim siyasi anlayışımızda, insani anlayışımızda buna yer yok. Sayın Cumhurbaşkanı “Emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözersek yıllık bütçeye yükü 26 milyar liraya mal oluyor.” dedi. Ben de dedim ki: “Kendi beyanları 30-35 milyar dolar yani kabaca, kurdan hesaplarsanız, 200 milyar lira, senin Suriye’deki ateşe benzin dökmek suretiyle getirttiğin Suriyelilere ödediğin para. Suriyelilere para buluyorsun, kendi hakkını kazanmış olan vatandaşa para bulamıyorsun. Tekrar ediyorum: Suriyelilere para buluyorsan, bulabiliyorsan, uçağa para bulabiliyorsan, saraylara para bulabiliyorsan, bulacaksın kardeşim emeklilere de para.” şeklinde konuştu.