Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mantar toplarken dikkat edin

Mantar toplarken dikkat edin
İzzet Baysal Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu Başer, sonbahar aylarının gelmesiyle doğal ortamda bulunan mantarlar sebebiyle zehirlenmelerin arttığına dikkat çekti. Başer; “Bolu’nun kamp açısından turistik bir yer olmasından dolayı zehirlenme vakaları ilimize kamp yapmaya gelen kişilerde de sık rastlanabilmektedir. Halkımız mantar konusunda daha bilinçli davranmalıdır ” dedi.

Dr. Banu Başer, sonbahar mevsiminde genellikle ormanlık alanlarda ve nemli yerlerde yetişen mantarın bilinçsiz tüketilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Dr. Başer, “Sık rastladığımız mantar zehirlenme vakaları karaciğer nakline kadar gidebilen karaciğer yetmezliklerine, diyaliz ihtiyacı doğuran böbrek yetmezliğine ve hatta ölümlere neden olabiliyor. Bu nedenle tecrübesiz kişilerce, bilinçsiz şekilde toplanan mantarların tüketilmemesi gerekir” diye konuştu.

 ZEHİRLENDİĞİMİZİ NASIL ANLARIZ?

Zehirlenme belirtilerinin mantarın tüketilmesinden sonra toksinin türüne göre 2-6 saatten birkaç haftaya kadar uzayabildiği, mantar yenmesinden sonra bulantı, kusma, ishal başlangıcı, kramplar, üşüme, titreme, kas ağrıları görülebildiği, böyle belirtilerde acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği üzerinde duran Uzm. Dr. Banu Başer, “Özellikle Bolu’nun kamp açısından turistik bir yer olmasından dolayı zehirlenme vakaları ilimize kamp yapmaya gelen kişilerde de sık rastlanabilmektedir. Hem ilimize gelen misafirlerimiz, hem de halkımız mantar konusunda daha bilinçli davranmalıdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler: mantar kanlica zehir bolu