Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Bolu’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Anıtpark’ta anma programı düzenlendi.


Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Bolu Valisi Aydın Baruş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı Sami Yıldız, Em. P. Kd. Binbaşı Kıbrıs Gazisi Ahmet Şerafettin Yamaner, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, gaziler, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.                                                                                                   

Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.  Günün anlam ve önemine ilişkin Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şubesi Başkanı Sami Yıldız bir konuşma yaptı.

Yıldız burada yaptığı konuşmasında,“19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk'ün şahsında taçlandığı bir gündür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu, sömürgecilerin maşası olarak Anadolu'yu işgale yeltenen Yunan Ordusu'nu Sakarya Meydan Muharebesi'nde tarihinin en büyük yenilgisini uğratmış ve onu savaş meydanından kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak, düşman bir sene sonra topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun son savunma muharebesidir, Bu muharebe ile Türk Ordusunun 1683 İkinci Viyana Kuşatması'ndan beri süren 238 yıllık geri çekilişi ve toprak kaybına da son verilmiştir, Sakarya Meydan Muharebesi, Türkün ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur, Bu mücadele kaybedilmiş olsaydı sömürgecilerin Anadolu'yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu'da Türk varlığı sona erecekti. M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşları böyle karanlık bir tablo yaşatmadılar, Türk milletini vatansız bırakmadılar. Sakarya Meydan Muharebesi; Anadolu'nun en karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek, bugünün hür ve bağımsız Türk Devleti'nin yolunu açmıştır. Türk ordusu imkansızı başarmıştır.

“ANADOLU, ÇETİN BİR COĞRAFYADIR”

Anadolu, çetin bir coğrafyadır. Bu topraklarda uzun süre hüküm sürmek Türk milletine nasip olmuştur. Türk milleti, bin yıldır Anadolu'da kendi gücü, azîm ve iradesiyle hür ve bağımsız yaşamaktadır. Türk varlığı Anadolu'da sonsuza kadar devam edecektir. Kurtuluş Savaşı'nı yürüten Gazi Meclisi bu emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 tarihinde M. Kemal Atatürk'e "Gazilik" unvanı ve "Mareşallik" rütbesini tevcih etmiştir. Böylece, tüm dünyanın adını saygı ile andığı Mustafa Kemal Atatürk'ün askeri başarı ve yeteneği, milletimizin en yüce kurumu tarafından tescillenmiştir. Eşsiz Komutan bu ödülü aldıktan sonra yayınladığı bildiride; "Sakarya Muharebesinde kazanılan bu başarı, ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir, Bu sebeple bu ödülün gerçek muhatabı yine ordumuzdur," diyerek, Mareşallik rütbesini ve Gazilik unvanını silah arkadaşlarına mal etmiştir” ifadelerini kullandı.

“GAZİ UNVANI, ATA'MIZDAN İNTİKAL EDEN EN BÜYÜK MİRASTIR”

Sami Yıldız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının birer temsilcisi olduklarını belirterek gaziler gününü kutladı. Yıldız; “19 Eylül Gaziler Günü, muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan, fedakar ve kahraman gazilerimizin Şeref ve Kahramanlık Günüdür. Kahraman gaziler, "Gaziler Gününüz" kutlu olsun. Sizler, En Büyük Gazi M. Kemal Atatürk'ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler,   şehitlerimiz ile birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata'mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır.

“ŞEHİTLİK VE GAZİLİK ONURLARIN EN BÜYÜĞÜ, ŞEREFLERİN EN YÜCESİDİR”

Bundan 100 sene önce ülkemizi işgal teşebbüsünde bulunan küresel emperyalist güçlerin bugün de aynı senaryoyu terör örgütlerini kullanarak tekrar canlandırma gayreti içerisinde oldukları görülmektedir, Bilinmelidir ki, ülkemize yönelik her türlü hain ve ihanet girişimi karşısında Türk milleti ve onun şanlı ordusu daha güçlü ve daha kararlıdır. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz, ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır.

Asıl Türk milletinin bağrından çıkan, kahraman Türk ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Şehitlik ve gazilik, milletimiz için onurların en büyüğü, şereflerin en yücesidir.

Tarihin her döneminde hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymıştır. Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi "ölürsem şehit, kalırsam gazi" deyişinde saklıdır. 19 Eylül gaziler günü münasebetiyle en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah arkadaşlarını aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gaziler Derneği olarak rahmetle anıyor hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından protokol üyeleri Muharip Gaziler Derneği ile Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ziyaret edildi.