Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ULUSAL MEDYADA YANKI BULDU

ULUSAL MEDYADA YANKI BULDU
Bolu’nun 10 bin yıllık geçmişi olan ilçesi Seben, o dönemlerden kalma kaya evlerini turizme açtı


Bolu’nun 10 bin yıllık geçmişi olan ilçesi Seben, o dönemlerden kalma kaya evlerini turizme açtı. Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ “Tarihi mirası görmek için yılda binlerce ziyaretçi akın ediyor. Henüz keşfedilmemiş 50 tane yaylamız var” dedi

Birkaç yıl önceye kadar Bolu’nun en geri kalmış ilçelerinden biri olan Seben, bugün yılda binlerce kişiyi ağırlayan saklı bir cennete dönüştü. Özellikle Frigya Uygarlığı’ndan kalma, kayalar içine oyulmuş ve Çakmaktaşlar’ın evini andıran Kaya Evleri, turizm meraklılarının uğrak noktası haline geldi. Posta’nın sorularını yanıtlayan Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, kaya evlerinin turizme açılmasının ilçenin turizm potansiyeline ve markalaşmasına büyük katkısı olduğunu belirterek “Doğanın tarih mirasına ev sahipliği yaptığı ilçemizi Türkiye’de ve dünyada markalaştırmak için bir harekat planı hazırlayarak yola koyulduk” dedi.

TAŞ RESTORAN

Süleyman Özbağ şöyle devam etti: “Frigyalılar'dan kalma Çeltik Deresi, Hocaş, Kaşbıyıklar, Yuva, Solaklar ve Alpagut köylerinde kaya evlerimiz var. Hatta Osmanlı İmparatorluğu’nda Fetret Devri sırasında Mehmet Çelebi’nin de bu kaya evlerinde saklandığı biliniyor. Solaklar Kaya Evlerimizin bulunduğu bölgede hızlı bir çalışma yaptık, altyapı faaliyetlerimizi tamamladık, bungalov evler inşa ettik. Kısa süre içinde turizme kazandırdığımız bölgede kalmak isteyenler bugün, randevu için sıraya giriyor. Yine aynı bölgede bir Taş Restoran inşa ettik. Burada tamamen bölgemize özgü, organik gıdaları misafirlerimize sunuyoruz. Bungalov evlerimize ilave olarak inşa etmeye başladığımız taş evleri de en kısa zamanda hizmete açacağız.”