Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Mahalle Muhtarlarından CHP’ye ziyaret

Mahalle Muhtarlarından CHP’ye ziyaret
Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve muhtarlarla birlikte Cumhuriyet Halk Partisini ziyaret etti.

Ziyarette, Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu ve partililer karşıladı.

Ziyarette ilk konuşmayı yapan CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu, muhtarlarla bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını ifade etti. Türkoğlu, “Demokrasinin temel taşı olan muhtarlarımızla partimizde bir aradayız. Malum, yerel seçim yaklaşıyor, hem muhtarlarımız hem de siyasi partiler yani bizler son derece yoğun bir çalışma sürecine gireceğiz. Bu yoğunluk başlamadan önce muhtarlarımızla, Bolu’nun sorunlarını en iyi bilen, halkımızın sorunlarını en iyi bilen muhtarlarımızla bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmak bizi son derece mutlu ediyor.” diye konuştu.

Türkoğlu’nun ardından Bolu Merkez Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İlhami Otacıoğlu konuştu. Otacıoğlu, “Seçimler demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Bizim için de sizin için de aynı şekilde. Tanju Bey’in de sizin de görevleriniz hayırlı olsun. Birlik beraberlik içinde Bolu’nun sorunlarını çözmemiz açısından, istişare ederek, muhtarların da fikirlerini alarak bir araya gelmemiz hepimizin için iyi. Hepimiz Bolu’nun geleceğinin daha iyi olması için, eksikliklerin giderilmesi için, Ankara ile İstanbul arasında yer alan Bolu’nun daha aktif olabilmesi için hepimiz nasıl çalışabiliriz, hepimizin gayesi budur.

Biz mahalle muhtarları olarak her ne kadar herkesin ayrı düşüncesi ve görüşü de olsa, biz bütün görüşlere, düşüncelere açık bir şekilde mahallelerde çalışıyoruz. Oy verenler içinde her görüşten insan var, her görüşün fikirlerini alıp, belediyeye intikal ettiriyoruz. Bolu gelişen bir il olduğu için belki hepsini anında yapamıyoruz ama şu anda gördüğümüz epey bir yol kat ettik. Mahallelerimizdeki doğalgaz çalışmaları, altyapı çalışmaları. Ama hayat var olduğu sürece işler devam edecek. İnsanın olduğu yerde iş devam ediyor. Önümüzde bir seçim daha var. Bu belki erken olur, belki geç olur. Bunu Ankara’da sayın vekillerimiz tayin edecekler, takdir edecekler. Bundan sonraki çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyoruz.” dedi.

“Demokrasilerde seçimler önemlidir”

Ziyarette son konuşmayı yapan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, seçimlerin önemine değinerek konuşmasına başladı. Özcan şöyle konuştu; “Ben üçüncü dönem ama dört kez sandıktan Bolu milletvekili olarak seçilmiş, Bolu’yu Ankara’da temsil etmiş bir arkadaşınız olarak bu yeni dönemde de elimden geldiği kadar, Bolu’nun sorunlarına, Türkiye’nin sorunlarına karşı duyarlılık sergileyeceğim. Demokrasilerde seçimler çok önemlidir. Halkın teveccühünün ortaya çıkması bakımından da önem taşır. Biz farklı şeyler düşündük, farklı şeyler söyledik ama halkımız 16 yıldır devam eden AK Parti iktidarının, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu göreve devam etmesi yönünde teveccüh buyurdu. Bunu da başımızın üstüne koyuyoruz. Ama bu şu demek değil, bundan sonra da eleştirilerimizi, düşündüklerimizi paylaşmayacağız demek değil. Seçim öncesinde Türkiye’nin durumu ile ilgili bazı şeyler söylemiştik. Maalesef bu kaygılarımızın da haksız ve yersiz olmadığını bugün itibariyle üzülerek görüyoruz. İnşallah ülkemizin bulunduğu ekonomik krizden daha fazla zarar görmeden bir an önce çıkmasını arzu ediyoruz.”

“Muhtarlar için kanun teklifi sunacağım”

Muhtarların en temel sorunlarından birinin, muhtarlıkla ilgili bir kanun bulunmadığını ifade eden Özcan, önümüzdeki sonbaharda muhtarlarla ilgili bir kanun teklifi vereceğini söyledi. Özcan şöyle devam etti; “Muhtarlarımızın işi hepimizinkinden daha zor. Çünkü bölgeleri dar, daha dar bölgeden seçiliyorlar. Hatta küçük mahalle ve köylerde, komşunun düğünü sizin düğününüz oluyor. Komşunun cenazesi sizin cenazeniz oluyor, komşunun hastası sizin hastanız oluyor. O anlamda muhtarlarımızın ciddi sıkıntılar yaşadığını, özellikle küçük mahallelerde biz görüyoruz.

İkinci bir yönü daha var. Ben bunu meclis kürsüsünde de söylemiştim. Sayın Cumhurbaşkanımız muhtarları sürekli topluyor ama muhtarlarımızı sürekli toplayıp, muhtarlar güçlü olmalıdır deyip, bu toplantıları bitiriyorlar. Muhtarların en temel sorunları şudur; iki seçilmişin kanunu yok. Bir milletvekillerinin kanunu yok, iki muhtarların kanunu yok. Muhtarların kanuna ihtiyacı var. İki tip muhtar var, bir köy muhtarı, iki mahalle muhtarları. Köy muhtarlarının yetkileri köy kanunlarında düzenlenmiş. Mahalle muhtarlarının yetkileri de genellikle belediye kanununda yer alıyor. Bunu tek bir elde toplamak lazım. Köy ve mahalle muhtarları ile ilgili bir yasa derhal çıkartılmalıdır. Ben bunla ilgili hazırlıklar yapıyorum. Ekim veya kasımda da bunu parlamentoya sunacağım. Muhtarlarımızla ilgili ilk kanun teklifini ben vermiştim. 38 maddelik bir kanundu. Bunlardan bir kısmı yasalaştı. Muhtarlarımızın ekonomik özgürlüğe kavuşmasının sebebi de bu kanundur. Bu yetmez. Köy muhtarlarının asla kullanamayacağı kadar geniş yetkileri var. Mahalle muhtarlarının ise hiç yetkisi yok. Mahalle muhtarlarımız maalesef mevcut kanunlara göre belediye sınırları içinde belediye başkanının memuru gibi davranmak zorunda bırakılıyor. Halk tarafından seçiliyorsunuz ama bağış alabilme yetkiniz yok. Hiçbir konuda dayatma içinde olabileceğiniz bir karar alma yetkiniz yok. Belediye size ne kadar verirse, o kadarıyla yetinmek zorundasınız. Ben bunu kabullenemiyorum, içime de sindiremiyorum. Önümüzdeki süreç belki böyle bir kanun çıkartmak için imkan verebilir. Çünkü yerel seçim öncesinde bu yapılırsa yapılır, yapılamazsa, 30 Mart’tan sonra önümüzdeki beş yıl içinde muhtarlarımızla ilgili yeni bir düzenlemenin parlamentodan geçirilmesinin bir imkanı olmadığını görüyorum. O anlamda muhtarlarımızın da bu tür düzenleme ve kanun tekliflerine örgütlü olarak destek vermesini önemsiyorum.”

“Seçimlerde aday olmak isteyen tüm muhtarlarımıza başarılar”

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, sözlerini önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmak isteyen muhtarlara başarılar dileyerek sonlandırdı. Özcan, “Seçimlerde aday olmayı düşünen tüm muhtarlarımıza ben başarılar diliyorum. Umuyorum gönüllerinden geçirdikleri gibi olur. Tekrar seçilebilmeniz için halkın takdirini, mahalle sakinlerinin teveccühünü almanız önemli ama sizleri özellikle merkez mahalle muhtarlarımızı ilgilendiren asıl seçim belediye başkanlığı seçimi. Biz bugüne kadar mevcut belediye ile muhtarlar arasında çok sağlıklı ilişkiler kurulabildiği düşüncesinde değiliz. Mahallelerin önceliklerinin muhtarlar tarafından belirlenip, bu şekilde hizmet alınabildiği kanaatinde de değiliz. Belediye hangi mahalleye ne hizmet getirmek istiyorsa onu yapıyor ama muhtarların bu noktadaki düşüncelerini çok fazla ciddiye aldığını da görmüyoruz. Umarım bu zihniyet önümüzdeki dönemde değişir, muhtarların daha çok söz sahibi olduğu yeni bir dönem başlar diye düşünüyoruz. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir seçimden çıktık, sonuçları bizi tatmin etmedi. Hem genel merkez yönetimimiz hem de il teşkilatlarımız hızlı bir şekilde bu önümüzdeki süreçle ilgili çalışmalarına kısa sürece başlayacak. Umuyoruz ve diliyoruz ki Bolu’nun hak ettiği sosyal demokrat belediyecilik anlayışı 30 Mart’tan sonra Bolu’da hakim olur. Böyle olursa da bundan en büyük kazananın da mahalle muhtarlarımız olacağını şimdiden ifade etmek isterim.” dedi.