Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

UZMANINDAN BAYRAMDA BESLENME TAVSİYELERİ

UZMANINDAN BAYRAMDA BESLENME TAVSİYELERİ

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Merve Açar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kurban etlerinin tüketilmesi, pişirilmesi ve saklamasına yönelik uyarılarda bulundu. Açar, “Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı, etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli ve kırban etleri birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında ya da derin dondurucuda saklanmalıdır” dedi.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Merve Açar, Kurban Bayramına sayılı günler kala, vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulundu ve bayramların öneminden bahsetti.

Açar; "Ah nerde eski bayramlar" der geçmiş bayramları arar dururuz, yalnız gelişen teknolojiye, hayat şartlarına ayak uydurma yolunda elimizdekileri de kaybederiz. Artık bizim için bayram, bayram tatili, bayram indirimleri, bayram turları, bayram mesajları halini alıvermiş olarak buluruz. Yine de bayramları sevinç ve neşe içinde dolu dolu geçirmek için çaba sarf etmeliyiz.

Gelelim kurban bayramının temel taşı kurban etine. Et, normal zamanların aksine bayramda neredeyse her öğün sofralarda bulunuyor. Buna bir de tatlılar börekler eklendiğinde, obezite, kalp hastalıkları, mide hastalıkları, tansiyon problemlerine kadar birçok sağlık sorununa davetiye çıkarılmış oluyor. Bu hastalıklar da göz önünde bulundurularak yediğimiz etin miktarına, saklama koşullarına ve pişirme şekline dikkat etmemiz gerekmektedir. Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp her zaman özen gösterilmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker) ve yüksek tansiyonu olan kişiler. Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“KAHVALTI İLE GÜNE BAŞLANMALI”

Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanması gerektiğine dikkat çeken Merve Açar; “Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler yerine, domates, salatalık, maydanoz, taze biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli, az tuzlu peynir tercih edilmelidir. Sucuk, salam, sosis vb. yağlı besinlerden, börek vb. hamur işi gıdalardan sakınılmalıdır. Ekmek olarak tam tahıl ekmeklerinin tercih edilmesi kan şekerini kontrol altında tutar ve tokluk hissi verir.

“TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT EDİLMELİ”

Ramazan Bayramı süresince bahsi geçen rahatsızlıklar yaşanmaması için, şeker ve şekerli gıdaların (tatlılar, çikolata vb.) tüketimine dikkat edilmeli, tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine küçük porsiyonlar halinde sütlü tatlılar, taze veya az miktarda kuru meyveler; şerbetler yerine şekersiz veya az şekerli komposto/hoşaf suları, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler sunulmalıdır.

Kırmızı et yüksek miktarda demir minerali içeriyor. Demirin daha iyi kullanılması için C vitaminine ihtiyaç vardır. Bu nedenle de yemeklerin yanında bol miktarda limonlu ve sirkeli yeşil yapraklı salata bulundurulmasına özen göstermek gerekiyor. Ayrıca, bayramda da fizisel aktivite unutulmamalı, mümkün olduğunca bayram ziyaretlerine yürüyerek gidilmeli, asansör yerine merdivenler tercih edilmelidir” açıklamasında bulundu.

KURBAN ETLERİNİ NASIL PİŞİRMELİYİZ?

Kurban Bayramı'nda etin miktarına dikkat edeceğimiz kadar, pişirme yöntemlerine de dikkat etmeliyiz, öncelikle etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir.

Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalı, etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve "kömürleşme" sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır.

“HİJYEN KURALLARI İHMAL EDİLMEMELİ”

Kurbanlığınızın satın almadan önce veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olmalısınız. Özellikle Kurban Bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme) vb. gerekli hassasiyetin gösterilmemesi birçok zoonoz hastalığın yayılmasına zemin hazırladığı gibi çok sayıda insanımızın da bu hastalıklara yakalanmasında neden olabilmektedir. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. En önemlisi hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir.

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Etin sindirilmesi zor bir besin olduğuna değinen ve pişirme yöntemlerine dikkat çeken Açar; “Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Genel olarak sakatat tüketimi de artmaktadır. Özellikle kolesterol hastalan ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır” diye konuştu.

KURBAN ETLERİNİ NASIL SAKLAMALIYIZ?

Merve Açar, kurban eti ve saklanması konusunda da dikkat edilmesi gerekenleri belirterek; Kurban Bayramı da tüketime devam edilmesi amacı ile etler genelde saklanır. Kesilen etlerin korunması ve saklanması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Peki, saklarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalı ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir.

Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir. Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalıdır” değerlendirmesini yaptı.

“MUTLU HUZURLU BAYRAMLAR”

Son olarak herkesin bayramını kutlayan Uçar;  Dini Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günlerdir. Kurban Bayramında, Bayram geleneklerimizden olan tatlı, şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır. Bu dönemde şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker) hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp her zaman özen gösterilmelidir Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme kurallarına dikkat ederek, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmeniz dileğiyle, herkese hayırlı bayramlar dilerim” şeklinde konuştu.