Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Başkan Yılmaz’a yabancı öğrencilerden ziyaret

Başkan Yılmaz’a yabancı öğrencilerden ziyaret


Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 2018 Türkçe Yaz Okulu için 17 ülkeden Bolu’ya gelen 19 öğrenci ile makamında bir araya geldi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği 2018 Türkçe Yaz Okulu için Bolu’da bulunan yabancı öğrencileri kabul etti.

Yılmaz, makamında ağırladığı yabancı öğrenciler ile yakından ilgilendi ve tek tek sohbet ederek hangi ülkeden geldiklerini sordu. Farklı kıtalardan geldiklerini ve bir ay boyunca Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ)  Türkçe öğreneceklerini söyleyen yabancı öğrenciler ise önce kendilerini tanıttı, ardından Bolu’yla ilgili görüşlerini paylaştılar.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi TÖMER Müdürü Prof. Dr. Halit Karatay, yaz okuluna ilişkin yaptığı bilgilendirmede, “Cumhurbaşkanımızın himayesinde 850 öğrencimiz geldi. Yunus Emre Enstitüsü aracılığıyla bu 850 öğrenciyi 29 ilde 33 üniversiteye dağıttılar. Bu illerden birisi de Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi. 17 farklı ülkeden 19 tane öğrencimiz var şu anda. Bizleri ziyaretinize kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Katkılarınız için her zamanki gibi yine teşekkür ediyoruz. Aşağı yukarı bir aylık bir tatil süreci var. Tatil sürecinin içerisinde sabahtan öğleye kadar dil eğitimi, Türkçe eğitimi veriyoruz. Öğleden sonra da Bolu’nun güzel yerlerini gezmeye çalışacağız” dedi.

2018 Türkçe Yaz Okulu için Bolu’ya 17 ülkeden 19 öğrencinin geldiğini öğrenen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz da “Dünyanın birçok ülkesinden insanlar bir arada olabiliyor ve herkesin de yüzü gülüyor. Keşke hiç kavga olmadan böyle yüzümüz gülerek, birlikte kucaklaşıp, dostça dünyada yaşayabilsek ama maalesef bunu insanoğlu beceremiyor” diye konuştu.

Yılmaz, konuk öğrencilere Bolu’yla ilgili bilgiler de vererek; Bolu’nun yüzde 65’inin ormanlarla kaplı olduğunu, 200 kadar göl ve göleti bulunduğunu ve 4 mevsimin doyasıya yaşandığı bir şehir olduğunu söyledi. Öğrencilere şehrin gelecek hedeflerinden de bahseden Yılmaz, “Bolumuz gelecekte turizm kenti, spor kenti, sağlık kenti ve üniversite kenti olacak. Geldiğiniz için hepinize hoş geldiniz diyoruz. Bolu’da bu ve bundan sonraki gelişleriniz için bir eviniz olduğunu unutmayın.” dedi.

Yılmaz, öğrencilere kendi kartvizitiyle birlikte Bolu pasaportu, 4 mevsim Bolu tanıtım CD’si ve çeşitli hediyeler de dağıtarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirerek öğrencileri uğurladı.

Etiketler: