Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİ ARAŞTIRILIYOR

ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİ ARAŞTIRILIYOR

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bolu toprak yapısı ve ikliminde yetişebilecek alternatif tarım ürünlerini, ilgili kurumlarla işbirliği halinde araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verdi. Fakülte, Bu kapsamda Bolu’da yetişebilecek ‘Maviyemiş’ ve ‘Kestane’ meyveleri hakkında bir konferans düzenledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar’ın verdiği konferansa, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Bolu Tarım İl Müdürü İzzet Murat, Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferans öncesinde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; Bolu bölgesinin tarım konusunda elverişli olmakla birlikte coğrafyası itibariyle kendine has özeliklerinin bulunduğunu söyleyerek, “Fakültemiz, Belediyemiz ve Tarım İl Müdürlüğümüzle bir değerlendirme yapacağız ve  tarım alanında farklı ürünleri araştıracağız. Bu anlamda Bolu’ya faydalı olacağını ümit ettiğimiz iki alternatif ürün hakkında, TÜBİTAK projeleri ve araştırmaları bulunan Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar hocalarımızla çalışma alanları ‘maviyemiş’ ve ‘kestane’ meyvesi için Bolu özelinde bir çalışma için davet ettik. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Maviyemiş, Bolulu Çiftçilerin Dikkate Alabileceği Alternatif Bir Ürün

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik sunumunda, maviyemiş meyvesi hakkında detaylı bilgiler vererek, maviyemişin, sağlığa faydalı, tüketim talebi olan ve getirisi çok yüksek olduğu için alternatif ürün arayan çiftçilerin dikkate alması gereken bir meyve olduğunu belirtti. Bu meyvenin yaban mersini ile karıştırıldığına dikkat çeken Çelik, bu meyvelerin özellikleri itibariyle birbirlerinden çok olduğunu söyledi.

Bolu’da Aşılama Yöntemi ile Kestane Üretilebilir

Konferans’ta “Kestane Yetiştiriciliğini Yarınlara Taşıyacak Çalışmalar” konulu bir sunum yapan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar da araştırmalar kapsamında özellikle aşılama yöntemiyle ülkemizin çeşitli bölgeleri için hastalıklara ve tabiat şartlarına en dayanıklı ve en verimli kestane tür ve çeşitlerini geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Serdar, başka bölgelerde meşe üzerine kestane aşılama çalışmaları olduğunu, zengin meşe ormanları bulunan Bolu’da bu araştırmaların yapılabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Ümit Serdar ve Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı Rektörlük makamında da ziyaret ederek hediye takdiminde bulundular.