Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

SEBEN’DEKİ DEĞİŞİMİ BAŞKAN ÖZBAĞ ANLATTI

SEBEN’DEKİ DEĞİŞİMİ BAŞKAN ÖZBAĞ ANLATTI
Birçok güzellikleri ve tarihi eserleri içinde barındıran Seben, son yıllarda Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ’ın çalışmalarıyla marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. En çok göç veren ilçelerin başında gelen Seben’de tarım ve üniversite alanında yapılan çalışmaların ardından turizm için başlatılan seferberlik meyvelerini vermeye başladı.

Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ile birlikte altın çağını yaşamaya başlayan Seben’de alt yapıdan üst yapıya, tarımdan eğitime, turizmden tanıtıma kadar seferberlik yaşanıyor. Önceden adeta bir hayalet şehir görüntüsünde ki Seben’e şimdilerde her gün yüzlerce turist akın ediyor.

İlçenin alt yapısını kısa sürede bitiren, içme suyundan kanalizasyona kadar tüm eksikleri gideren Başkan Özbağ ilçede asfaltı olmayan yol bırakmadı. Alt yapı ve üst yapı çalışmalarının ardından Özbağ’ın çalışmalarıyla ilçeye üniversitenin de açılmasıyla birlikte Seben’de hareket başladı.

Birçok doğa güzelliklerini ve tarihi eserleri içinde barındıran Seben’i, turizmde de marka yapmak için kolları sıvayan Başkan Süleyman Özbağ herkesin ismini duyduğu fakat gidip göremediği Solaklar Kaya evlerinin bulunduğu bölgede turizm hamlesi başlattı. Bölgede alt yapı çalışmalarını tamamlayan başkan Özbağ Seben’e gelen turistlerin konaklayabilmesi için bungalov evlerin inşaatını kısa sürede tamamlayarak bölgenin tek taş restoranını da 1 yıl içinde bitirerek hizmete açtı.

ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Gelinen noktada Seben Turizm’ine büyük katkısı olan Solaklar Kaya Evleri, her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Büyük Bungalov ve Küçük Bungalov olarak 2’ye ayrılan odalar, en iyi konforu sunmakla kalmıyor, müthiş bir manzarayla gelen turistleri baş başa bırakıyor. Kısa sürede tanıtılan tesislerde kalmak isteyenler randevu için sıraya girerken Taş Restoranda bölgeye özgü ürünler tamamen organik olarak sunuluyor.

DAHA İŞİMİZ BİTMEDİ

Seben’deki bu değişimi anlatan Başkan Özbağ, “Seben Bolunun en geri kalmış ilçelerinden biriydi. Göreve ilk geldiğimizde Seben’i her açıdan bir marka yapmak için kolları sıvadık. Alt yapı çalışmaları ile başladığımız ilçede içme suyundan kanalizasyona tüm alt yapı çalışmalarını eksiksiz tamamladık. İlçemizde asfalt olmayan yol kalmayacak dedik ve şu an asfaltsız en ufak bir yolumuz bile kalmadı. İlçemiz bilindiği üzere çok göç veriyor. Bu göçü önleyebilmek için ilçede ki sosyal ve kültürel yaşantının da değişmesi için çalışmalarımızın olması gerektiğini düşündük. Aslen Seben’li olan İzzet Babamızın bize emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı ilçemize üniversite yaptı ve şu an yüzlerce öğrencimiz burada eğitim öğretim görüyor. Doğasıyla tarihi eserleriyle adeta eşsiz bir yer olan ilçemize turist çekebilmek ve bu güzellikleri herkese gösterebilmek için bir harekat planı hazırladık. İlçeye gelenlerin oturup doğru düzgün yemek yiyebileceği, oturup bir çay içebileceği doğru düzgün bir yer yoktu. Solaklarla Kaya evlerinin olduğu bu bölgede hızlı bir çalışma yaparak hemen bungalov evlerimizi yaparak yanına Bolu’da eşi benzeri olmayan taş restoranı inşa ettik. Burası gerçekten büyük bir ilgi gördü. Şu an Türkiye’nin dört bir yanından turistler buraya geliyor. Bungalov evlerimize ilave olarak şimdi taştan evler inşa etmeye başladık. Onları da kısa sürede hizmete açacağız. Yani isteyen ağaç bungalov evlerde isteyen taş evlerde kalabilecek. Şu an Bolu Seben yolu da tamamlanmak üzere. Çok kısa sürede her zaman ifade ettiğim gibi Bolu’da öğle arası molasına çıkan bir memur Seben’de öğle yemeğini yiyip geri işine yetişebilecek” dedi.

İLÇE MERKEZİNE OTEL YAPILIYOR

Başkan Özbağ’ın başlattığı turizm seferberliği çerçevesinde ilçe merkezinde de bir butik otelin yapımına başlandı. Seben’in tarihi dokusuna uygun olarak merkezde inşa edilmeye başlanan otel 15 odalı olacak. Zemin katında restoranın bulunacağı otelde toplantı salonları ve sosyal tesislerde yer alacak. 950 bin TL’ye mal olacak olan otelin önümüzde ki yıl hizmete açılması planlanıyor.

BOLULULARA DAVET

Başkan Özbağ Bolululara da seslenerek, “Şu an Seben’i görmemiş olan Bolu’da vatandaşlarımızın olduğunu biliyorum. Şu an Seben’e Türkiye’nin bir ucundan turistler geliyor. Sizde bir hafta sonunuzu ayırıp Seben’e gelin. Bir kere geldikten sonra mutlaka yeniden gelmek isteyeceksiniz. Biz burada ekmeği bile su değirmeninde öğütülen buğdayın unundan imal ediyoruz. Bu güzelliklerden uzak kalmayın” dedi.

Etiketler: