Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Programı Proje Okulu oldu

Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Programı Proje Okulu oldu
2018/2019 Eğitim öğretim yılında Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulanacak olan Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni eğitim öğretim yılına proje okulu olarak giriyor.

Fen bilimleri programı uygulayacak okulda Fen bilimleri derslerinin Fen Liseleri ile eşit olduğu belirtilirken, Sosyal bilimler programında ise derslerin Sosyal Bilimler Liseleri ile yakın olduğu ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından proje okulu olduğu onaylanan Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi 2018/2019 Eğitim öğretim yılında merkezi sınavla 60 öğrenci alacak. Okula ayrıca mahalli yerleştirme ile de öğrenci alınabilecek. Okul, uzman öğretmen kadrosuyla otel konforunu aratmayan Devlet Parasız Yatılı Pansiyonu, sanatsal ve sportif çalışma, bilinçli teknoloji kullanma ortamları, uzman rehberlik servisi modern yemekhane ve kantiniyle hizmet verecek.

Anadolu İmam Hatip Liseleri, milli eğitim sistemi içerisinde ortaöğretim (lise) düzeyinde yer alan, Fen ve Sosyal bilimler alanındaki derslerle birlikte Temel İslam Bilimlerine ait derslerin de okutulduğu, üniversitelerin bütün alanlarına yönelik öğrenci yetiştiren okullar.

Öğrencilere doğru inanç, doğru bilgi doğru düşünce ve doğru davranış kazandırmayı önceleyen okullarda; fen, sosyal, ilahiyat, dil, spor, sanat ve kültür dersleri yer alıyor.

Anadolu İmam Hatip Liselerinin amaçları; İslam dininin temel iki kaynağı olan Kur’an ve Sünneti referans alan bir din eğitim ve öğretimi vermek, Milli ve manevi değerlere bağlı, insanlığa faydalı olma idealine sahip, akademik eğitimini almış, karakterli ve güzel ahlaklı insanlar yetiştirmek, tarihini bilen, kültürel mirasına sahip çıkan, medeniyetimizin değerlerini koruyan; okuyan, düşünen, araştıran, yorumlayan, sorgulayan, yapıcı, üretken, bilgi ve hikmetin yolunda giden gençler yetiştirmek ve yabancı dil beceresi edinmiş, öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre bilimsel, mesleki, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda yer almasını sağlamaktır.

Fen ve Sosyal Bilimler Programı Uygulayacak okulda, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim görüp fen bilimlerine ve sosyal bilimlere ilgi duyan öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda gelişmelerine destek vermek, rasyonel ve analitik düşünme becerilerini geliştirmek, bilim ve medeniyet tarihimizde öne çıkan sosyal bilimcileri, düşünürleri tanımaları ve onların hayatları eserleri ve etkileri hakkında bilgi edinmelerini, üniversiteler ile protokoller yaparak Akademik camianın katkısıyla yükseköğretime hazırlanmalarına katkı sağlanmaktadır.

Öğrenciler, derslerin yanında üniversitelerden akademik destek alarak, seminer ve konferanslara katılmaktadır. Ayrıca her yıl alanında belirlenen kitapları okuyarak bilimsel etkinlik ve projelere de katılacaklardır.

 

Etiketler: