Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

AİBÜ’DE TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

AİBÜ’DE TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ
3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle Ülkü Ocakları Bolu Şube Başkanlığı ve üniversite teşkilatları tarafından Abant İzzet Baysal Üniversitesinde kutlama programı düzenlendi.


Yaklaşık bin kişinin katıldığı Türkçülük Günü kutlamaları Bolu’da kurulan Köroğlu Mehter Takımı eşliğinde, üniversite kampüsü içinde yapılan yürüyüşle başladı.

Eğitim Fakültesi önünde başlayan yürüyüş, aktivite merkezi önünde sona erdi. Burada toplanan ülkücüler ve öğrenciler, sloganlar atarak Türkçülük Gününü kutladı.

Burada topluluğa seslenen, AİBÜ Türk dünyası Topluluğu Başkanı İbrahim Erdi Dirmenci, günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Dirmenci şöyle konuştu; “Bugün burada, hep birlikte 3 Mayıs’ı kutlamak için yürüdük. 3 Mayıs 1944 kutlu bir yürüyüşün başlangıç noktası, yüzyıllarca devam eden bir milli ve milli hareketin en büyük itirazlarından biridir. 3 Mayıs 1944 rahmetli Hüseyin Nihal Atsız Bey’in ve onun peşinden giden üniversiteli genç bozkurtların devletin kurucu fikri ve asıl sahipleri olan Türklük idealinin ve Türk milliyetçiliği fikir sisteminin devlet kadrolarından sökülüp atılmasına, yabancı ve hain fikirlerin devlet dairelerine nüfuz ettirilip Türk Milliyetçiliğine karşı yapılan baskı ve zulümlere en büyük ve en asil başkaldırış hareketidir.

Tıpkı 40 çerisi ile Çin sarayını basan Kürşad’ın yeni bir Türk Devletinin kurulmasını sağlaması gibi, tıpkı yüzyıllarca büyük bir ihtişamlar çöken Osmanlı’nın bitip tükendiği anda yeni bir Türk Devleti kurulmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi 3 Mayıs aynı zamanda Türk gençliğinin sahip çıkması gereken en büyük gençlik hareketlerinden biridir. Türk Gençleri 3 Mayıs 1944’te zamanın baskı ve zorbalıklarına rağmen büyük bir cesaretle sokaklara dökülüp nümayişler yapmış, Türklüğe karşı yapılan hainliklere geçit vermemiştir. Bizler de bugünün Türk Gençliği olarak rahmetli Hüseyin Nihal Atsız ve öğrencilerinin bizlere bıraktığı bu kutlu günü ebediyyen kutlayacak, Türklüğe ve Türkçülüğe kin besleyen bütün hainlerin karşısında çelikten bir irade ile duracağız. Bu gurur ve heyecanla 3 Mayıs Türkçülük günümüzü büyük bir heyecanla kutluyor, bu büyük günü bizlere bırakan Hüseyin Nihal Atsız Bey ve öğrencilerini rahmet ve dua ile yad ediyoruz.”

Daha sonra Bolu Ülkü Ocakları İl Başkanı İsmail Akgül konuşmasını yaptı. Akgül, “Üniversitemizde iki yılı aşkın süredir benim dava arkadaşlığımı yapan, bana yoldaş olan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uçbeyim Erdi Dirmenci kardeşim, okul süresinin tamamlanması vesilesiyle görevi son bulmuş, bu görevi, en iyi şekilde tamamlamıştır. Bugün atamasını yapacağım Ramazan Köseoğlu kardeşimiz bundan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesinin yeni sancaktarı, yeni uçbeyidir. Erdi kardeşim iki yılı aşkındır, faaliyetleri ile, çalışmaları ile, duruşuyla, kendini ispatlamış, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin burçlarına sancağımızı dikmiştir. Yüce Allah aynı başarıları sağlamayı Ramazan Başkanımıza da nasip etsin. Erdi başkanımız bundan sonra Ülkü Ocaklarında bilfiil benim yanımda ocak başkan yardımcısı olarak göreve devam edecek kardeşlik birliğimiz sonsuza kadar rahmeti rahmana kavuşsak da ahiret kardeşliği olarak da devam edecektir.” dedi.

Akgül’ün konuşmasının ardından, Erdi Dirmenci görevini Ramazan Köseoğlu’na devretti.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Aktivite Merkezi önündeki etkinlik topluluğun Ülkücü Yemini etmesi ile sona erdi.

 

Etiketler: