Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BUĞDAY'DA SEPTORYA HASTALIĞI

BUĞDAY'DA SEPTORYA HASTALIĞI
Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ilkbaharın gelmesiyle buğdaylarda oluşan ‘Septorya’ hastalığı konusunda yaptığı açıklamayla üreticileri uyardı. Buğdaylar başak vermeye başlarken, yörede görülen ve önemli verim kayıplarına yol açan “septorya” hastalıklarına karşı üreticilerin ilaçlama yapması gerektiği bildirildi.

Bolu’da 2018 yılı ilkbahar döneminde iklim şartlarının buğdayda Septorya (yaprak leke hastalığı) için uygun olması nedeniyle özellikle hastalığa duyarlı (İridyum, Golya vb.) çeşitlerde hastalık görülmektedir. İklim koşullarının bu şekilde uygun olarak devam etmesi durumunda hastalığın yayılması hızlanarak devam edecektir.

SEPTORYA HASTALIĞI

Yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış, küçük düzensiz kahverengi lekeler şeklindedir. Kül rengi lekelerin merkezinde gelişir. Bu lekeler yayılır ve birleşir, sonuçta yaprağın tümü lekelerle kaplanır. Lekelerin genişlemesiyle bunların koyu renkli sınırları kaybolur ve açık yeşil bir renge döner. İlk olarak en alt yapraklarda görülür. Üst yapraklara yayılma hızı, çevre koşullarına ve çeşidin duyarlılığına bağlı olarak değişir. Gelişme esnasında etmen yaprak dokusu içine gömülüdür.

Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat yaptığı yazılı açıklamada üreticilere şu uyarılarda bulundu: “İl Müdürlüğümüz tarafından arazi çalışmaları ve sürveylerle hastalık takip edilmektedir. Verim kaybı yaşamak istemeyen üreticilerimizin tarlalarını kontrol ederek, en kısa sürede hastalık olan arazilerinde ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir. İklim koşullarının hastalık için uygun gitmesi ve salgın oluşması durumunda kullanılacak ilacın etki süresine göre, ilaçlamaların tekrarlanması gerekebilmektedir. İlaçlamalar ve kullanılacak ilaçlar konusunda üreticilerimizin İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerimize müracaatları gerekmektedir” dedi.