Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

ÇİFTÇİLERE SERTİFİKALI NOHUT TOHUMU DAĞITILDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Bolu İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisinin destekleriyle çiftçilere sertifikalı nohut tohumu dağıtıldı.


Proje kapsamında, 4 bin 100 kilo tohum dağıtılırken, 2018 yılında 80 ton nohut üretimi hedefleniyor.

Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğündeki dağıtıma, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli, şube müdürleri ve çiftçiler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat, böyle projelerle gelir seviyesini arttırmayı ve birim alandan daha fazla verim almayı hedeflediklerini kaydetti. Murat, “Burada iki ay önce göreve başladım. Bundan sonra aklımın erdiği, gücümün yettiği kadar Bolu’nun tarımı için sizlerle birlikte çalışacağım. Elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışacağız ama bir kaideyle. Bu karşılıklı olacak. Sizlerin de ilgisi, alakası, isteği, talebi, mantıklı uygun mevzular çerçevesinde tüm talepleriniz konusunda bizleri zorlamanız ölçüsünde elimizden gelen her şeyi yapacağımı taahhüt ediyorum.

Bizim sektör zor bir sektör, hava iyi olsa sıkıntı yaşıyoruz, hava kötü olsa sıkıntı yaşıyoruz. Direkt iklimden etkilenen sektörlerin başında gelir. Ayrıca yoğun iş gücü isteyen bir sektör. Emek yoğun bir sektör. Bedenen güçlü olmak ve çalışacak durumda olmak lazım. Maalesef köylerimiz genç nüfus açısından azalıyor. Biz de bu amaçla bakanlık olarak ve il müdürlükleri olarak farklı desteklerle insanların kırsalda kalmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Şu anki projede, dağıtacağımız bakliyat tohumu da bunun bir benzeri. Bu gibi desteklerle kırsalda kalalım, gelir seviyemizi arttıralım, birim alandan daha fazla verim alalım. Ürettiğimiz ürünü satabilelim. Nohut da bundan bir tanesi. Alternatif bir ürün. Ürettiğimiz ürünün yerine farklı ne olabilir? Düşüncesi ile nohut üretimini geliştirme projesi siye bir projeyi arkadaşlarımız başlatmışlar. Özel idareye sunmuşlar, sağ olsunlar özel idaremiz de uygun görmüşler ve 20 bin TL bir para ayrılmış nohut için. 35 TL de üreticilerimizin katkılarıyla 55 bin TL’lik bir nohut tohumu aldık. Bunların yaklaşık 2 tonunu merkeze, geri kalanını da ilçelerimize dağıtacağız. Bu kapsamda 4 bin 100 kilo bir nohut tohumu dağıtacağız. Bu tohum, yine bakanlığımızın yetki verdiği firma tarafından üretilmiş sertifikalı bir nohut çeşidi. Neden nohut? Genel itibariyle kurak iklimde yetişen bir baklagillerden. Bolu ilimiz itibariyle yağış rejimi yüksek. Ancak burada yapılan deneme ekimlerinde verim alınmış ve ederi de klasik bazı ürünlere göre yüksek.” diye konuştu.

İzzet Murat’ın ardından konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, il genel meclisi olarak bu tür projeleri imkanlar dahilinde desteklediklerini kaydetti. Yüceer şöyle konuştu; “Bu güzel bir proje. Biz il özel idaresi olarak, il genel meclisi olarak bütün kurumlarla birlikte projeler üretiyoruz. Biz 9 ilçe ve 487 köyün tamamında varız ve Tarım İl Müdürlüğümüz de var. İlgili personeliyle, müdürleriyle bizim olduğumuz bütün alanlarda tarım da var. Bu tür projelerde biz il genel meclisi olarak imkanlar dahilinde destekliyoruz. Buradaki temel hedefimiz şu; köye, köylümüze, vatandaşımıza örnek olacak, model oluşturacak projeler. Burada dağıtılan nohut bugün için 4 bin 100 kilo. Hedeflenen rakam 80 ton. Yani bire yirmi hedeflenmiş. Burada hem tarım il müdürlüğümüze, ilçe tarım müdürlüklerimize, ilgili teknik elemanlarımıza ve bu nohut tohumunu alıp köyünde tarlasında ekecek vatandaşlarımızın ciddi sorumlulukları var. Biz bunu örnek olsun diye dağıtıyoruz. Eğer bu tohumlar 2018 yılı içinde başarılı olursa, hedeflenen üründen daha fazlasını alırsak önümüzdeki yıl çok daha fazla vatandaşımız bu nohudu ekecek. Eğer iyi yetiştiremezsek, üzerimize düşeni gereği gibi yerine getirmezsek nohut olmayacak, bundan da iş yok denilecek. Gelecekte Bolu için belki bir marka olacak ciddi gelir elde edeceğimiz bir ürünü belki başlamadan bitirmiş olacağız. O yüzden bu tohumu alan kardeşlerimize ciddi sorumluluk düştüğünü hatırlatmak isterim.”

Konuşmaların ardından, başvuru yapıp sertifikalı nohut tohumu almaya hak kazanan çiftçilere tohumları dağıtıldı.

Proje kapsamında, 20 bin TL’si İl Özel İdaresinden, 35 bin TL’si çiftçiler tarafından karşılanan 4 bin 100 kilogram sertifikalı nohut tohumu dağıtıldı. Dağıtılan nohut tohumlarından 410 dekarda 80 ton verim bekleniyor.

Öte yandan Merkez İlçede 40 çiftçiye 1950 kg., Gerede ilçesinde 2 çiftçiye 200 kg., Göynük’ye 1 çiftçiye 100 kg., Mudurnu’da 20 çiftçiye 950 kg., Mengen’de iki çiftçiye 350 kg., Seben’de 3 çiftçiye 150 kg., Yeniçağa’da 3 çiftçiye 400 kg. tohumluk verildi.

 

 

Etiketler: