Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI CHP'Lİ KADINLAR AYAKTA

ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI CHP'Lİ KADINLAR AYAKTA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bolu Kadın Kolları üyeleri, ülke gündeminden düşmeyen çocuk istismarı olayları ile ilgili basın açıklamasında bulundular.

İzzet Baysal Caddesi Güler İş Hanı önünde yapılan açıklamaya CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan,  Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu ile partililer katıldı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zuhal Işın, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Güldane Şahin ve kadın üyeler,  son günlerde ülke gündemine oturan çocuk istismarı ve cinsel saldırı olayların artması ve hükümetin bu konuda duyarsız kalmasına karşın mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

 “İNANDIRICILIĞINI YİTİRMİŞTİR”

Açıklamayı il kadın kolları başkanı    Zuhal Işın Toker yaptı. Toker şunları kaydetti: “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, “Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

“SESSİZ SESSİZ HAREKET”

“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; birincisi Cezaları artırmak ve ikincisi İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.”

 “YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Çocukların geleceklerinden endişe duyduklarını bu nedenle koruyucu ortam sağlanması için taleplerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Toker, hükümeti de tedbir almaya davet etti. Toker; “Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.

“MÜCADELE DEVAM EDECEĞİZ”

Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Basın Açıklamasını katılan partili kadınlar ellerinde taşıdıkları pankartlarla istismar konusunu protesto ettiler.

Etiketler: