Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Bolu'nun nüfusu yetecek mi?

Bolu'nun nüfusu yetecek mi?
2019 yerel seçimlerine yaklaştıkça son yılların tartışmalı konusu olan büyükşehir ve bütünşehir yasası ile ilgili gelişmeler hızlandı.Çıkıp çıkmayacağı yıllardır tartışma konusu olan yasa ile ilgili ülke gündemine çok sayıda haber yansırken, geçtiğimiz günlerde, 51 ilin bütünşehir olacağına dair haberlerin ardından bu sefer de, 300 bin nüfuslu illerin bütünşehir 500 bini geçen şehirlerin ise büyükşehir olacağı haberleri yer aldı.

 Bu yasa geçerse, Bolu 2016 yıl sonu nüfusuna göre 300 bini yakalamasına sadece 104 kişi kalmıştı. 2017 nüfusu ise açıklanmadı.

 AK Parti 30 olan büyükşehir sayısını 42’ye çıkarmaya hazırlanıyor. 500 bin nüfusunu aşan 12 il büyükşehir statüsüne geçecek. Eğer nüfus kriteri 300 bine düşürülürse bu sayı 58’e kadar çıkabilecek. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın üzerinde çalıştığı büyükşehir düzenlemesi önceki hafta Başbakan Binali Yıldırım’a sunuldu. 4 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmada bazı düzenlemeler alternatifli olarak anlatıldı. Büyükşehir statüsüne geçecek iller için 2 ayrı nüfus kriteri üzerinde duruldu. 81 il ‘büyükşehir’ ve ‘bütünşehir’ olarak ikiye ayrılacak.

 

Başbakan Yıldırım’ın ‘olur’ dediği düzenleme önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlatılacak. Erdoğan’ın vereceği talimat sonrasında düzenlemeye son şekli verilecek. Buna göre nüfusu 750 bin kişinin üzerinde olan 30 kent büyükşehir statüsüne kavuşacak. AK Parti’nin üzerinde durduğu birinci formüle göre büyükşehir statüsü için 500 bin kişilik nüfus kriteri esas alınacak. Bu durumda 2016 yılı sonu itibarıyla bu kriteri geçen Afyonkarahisar, Sivas, Adıyaman, Tokat, Zonguldak, Elazığ, Batman, Kütahya, Ağrı, Çorum, Osmaniye ve Çanakkale büyükşehir olmaya hak kazanacak.

 

Diğer tartışılan bir seçenek ise büyükşehir statüsü için alt sınırın 300 bin nüfus olması yönünde. Binali Yıldırım’ın sıcak bakmadığı düzenleme kabul görürse büyükşehir sayısı 58’e çıkacak. Kentler için 300 bin nüfusu baz alınırsa büyükşehir statüsüne geçecek iller arasına Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce, Uşak, Kırklareli, Niğde, Bitlis, Rize, Amasya, Siirt eklenmiş olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Bolu sadece 104 kişi ile düzenlemeden yararlanamayacak olarak görünüyor. Ancak 2017 nüfusu henüz açıklanmadı. Bu nüfus sayımına göre Bolu’nun 300 bin nüfusu geçmiş olması bekleniyor. Ancak geçmese bile az sayıda kişinin kalması nedeniyle Bolu’nun da, bütünşehir yapılacağı tahmin ediliyor.

 

 

Etiketler: bolu butun sehir buyuksehir