Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

EĞİTİMCİLER ŞİDDETİ LANETLEDİ

EĞİTİMCİLER ŞİDDETİ LANETLEDİ
Bolu Eğitim Bir-Sen Bolu Şubesi Başkanı Ahmet Koçak Bolu Eğitim Bir-Sen Bolu Şubesi önünde bir basın açıklaması yaparak, eğitimciye şiddeti kınadı.

Grup adına konuşma yapan Koçak; “Sebebi ne olursa olsun, iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesinin şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesi olduğunu belirterek, eğitimcileri hedef alan ve hazin sonuçlara yol açan şiddet sarmalının her bakımdan üzücü olduğu kadar düşündürücü olduğunu söyledi.

 “BU SALDIRILAR GELECEĞİMİZİ KARARTMAKTA, EĞİTİM CAMİASINI TEDİRGİN ETMEKTE, BİRÇOK MAĞDURİYETE NEDEN OLMAKTADIR”

İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybettiğini, aynı gün Iğdır Merkeze bağlı MEV Anadolu Lisesinde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Yücel Düzci’nin ise saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken gözü dönmüş kişilerin sopalı, bıçaklı, muştalı saldırısına uğradığını ve ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alındığını kaydeden Koçak; “Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Terör saldırıları sonucu şehit edilen Aybüke ve Necmettin öğretmenin acı, hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz.

Bu saldırılar geleceğimizi karartmakta, eğitim camiasını tedirgin etmekte, birçok mağduriyete neden olmaktadır. Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız” dedi.

“ÖĞRETMENLERİMİZ KENDİLERİNİ SAVUNMASIZ HİSSETMEKTE, YETKİLİLERDEN CAYDIRICI TEDBİRLER, MESLEĞİN İTİBARINI ARTIRACAK POLİTİKALAR BEKLEMEKTEDİR”

Öğretmenleri hedef alan bütün saldırıların sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet eden Koçak, şöyle konuştu: “Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız. Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, tefin ediyoruz. Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir.

“SALDIRIYA UĞRAYAN, ÖLDÜRÜLEN BİZİM GELECEĞİMİZDİR”

Eğitim-Bir-Sen olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah'tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen bizim geleceğimizdir” diye konuştu.

Etiketler: