Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“4 BİN 500 LİRA MAAŞA ÇOBAN BULAMIYORUZ”

“4 BİN 500 LİRA MAAŞA ÇOBAN BULAMIYORUZ”
Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, ilimizde 4 bin 500 lira maaşa çalışacak çoban bulunamadıklarını söyledi. Fidan; “İnsanlarımız 'çobanlık' deyince kötü bir meslek gibi anlıyorlar” dedi.

Bolu Ziraat Odası Başkanı Fidan, kentteki tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fidan, Küçükbaş ve büyükbaş yetiştiriciliği ile ilgili kurs açılması gerektiğine de işaret ederek gerekiyor sertifikalı yetiştiriciliğin özendirilmesi ve teşvik edilmesini önerdi.

“SERTİFİKALI YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖZENDİRMEMİZ, TEŞVİK ETMEMİZ LAZIM”         

Bolu'da 4 bin 500 lira maaşa çoban bulmakta zorlandıklarını ifade eden Hakkın Fidan, "Halk yönünde 'çobanlık' dediğiniz zaman insanlar, bu durumu yadırgıyorlar. Ekmek parasıdır. Ekmeğini nereden kazanıyorsan yapmak gerekir ama bizim insanlarımız 'çobanlık' deyince kötü bir meslek gibi anlıyorlar. Sonuçta çoluğun çocuğun rızkını kazanmak için yapıyorsun. Gidip asgari ücretle daha zor şartlarda başka işlerde çalışıyorlar ama bu işi yapmıyorlar. Yerine göre her işi kendimiz yapıyoruz. Yaptığımız işleri küçümsemiyoruz. Çobanlık mesleğini hakir görmemek lazım. 'Bana çoban derler' diye yapmak istemiyor. İnsanlarımızı teşvik etmemiz gerekiyor. Küçükbaş ve büyükbaş yetiştiriciliği ile ilgili kurs açmamız gerekiyor. 'Büyükbaşa nasıl bakılır' gibi içeriklerin olduğu ehliyet sınavı gibi yapmamız lazım. Sertifikalı yetiştiriciliği özendirmemiz, teşvik etmemiz lazım. Bu konuda odaların bu işe el atması lazım" ifadelerini kullandı.

“BÜTÜN ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDA AFGANLAR VAR”

Bütün çiftçilerimizin yanında Afganların olduğunu ve kira parası ödemediklerini vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Fidan, “Bolu'da hayvancılık yapan bütün çiftçilerimizin yanında Afganlar var. Kira parası ödemiyorlar. Bakıcı evinde kalıyorlar. Bu parayı bizim insanlarımız beğenmiyorlar. Bu sebeple bakıcı sorunu gündemde. Afganlar bu işi kurtarıyor. Bu iş için aylık 4 bin ile 4 bin 500 TL arası maaş veriliyor” şeklinde konuştu.
Etiketler: bolu haberler