Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in 98'inci yıl dönümü, Bolu’da coşkuyla kutlandı. Her yaş grubundan, çocuğu, genci, yaşlısı ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle törende bulundu. 2’inci Komando Tugay Komutanlığındaki komandoların tören geçişi renkli görüntülere sahne olurken, mavi bereliler marşlarla caddeyi inletti.

HABER: ASLI AKIŞ

Törene Bolu Vali Vekili ilhan Turgut, Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın,  Garnizon Komutan Vekili Kıdemli Albay Merdin Kışkan, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve eşi Meral Özcan,  Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Serkan Özalp, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu İl Jandarma Komutanı J. Alb. Haluk Saygılı, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, şehit yakınları, gaziler, Siyasi Parti İl Temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, askeri erkan, öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İLHAN TURGUT TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98’inci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ilk olarak Bolu Vali Vekili ilhan Turgut tebrikleri kabul etti. Ardından resmi törene geçildi.

Kent meydanında düzenlenen etkinliklerle devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı Bolu Vali Vekili ilhan Turgut, Garnizon Komutan Vekili Kıdemli Albay Merdin Kışkan, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından törene katılanların ve vatandaşların bayramını kutlaması ile başladı.

Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

“EN BÜYÜK BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN”

Bolu Vali Vekili ilhan Turgut törende günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmasında, Türk milletinin büyük ve onur gününün cumhuriyet olduğuna dikkat çekerek; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yılını burada kutlamanın gururunu büyük coşku, inanç ve sevinçle yaşıyoruz. En büyük bayramınız kutlu olsun. Türk milletinin büyük onur günüdür bugün. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ülkemizin bağımsızlığı uğrunda canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz” dedi.

“SON TÜRK İMPARATORLUĞU DÜNYADA EN GÜÇLÜ HÜKÜM SÜREN TEK DEVLET OLMUŞTUR”

Cumhuriyete ve bugünlere nasıl gelindiğini anlayabilmek için tarihe bakılması gerektiğine işaret eden Turgut;  “Bildiğimiz yazılı miladi tarihin ilk bin yılında batı, karanlık çağında sefalet içinde yaşarken Türkler doğu toplumları ile Asya ve Avrupa’da çok sayıda medeniyeti çok yüksek imparatorluklar kurmuş ve refah içinde yaşamıştır. Batılılar ikinci bin yılın başından itibaren doğunun medeniyetini ve zenginliğini ele geçirebilmek için haçlı seferlerini başlatmıştır. Doğunun medeniyet sırlarını, yani bilim eserlerini ele geçirerek Rönesans ve Reform hareketlerini başlatmıştır. Bilgileri çoğaltmayı bilerek teknolojiyi keşfetmiş yeni coğrafi keşiflerle dünya genelinde zalimlikle, zulümle istila ettikleri sömürgelerdeki ham madde kaynakları sayesinde zenginliğe kavuşarak Türk ulusu imparatorluğu karşısında üstünlüğü ele geçirmiştir. Son Türk İmparatorluğu Osmanlı kuruluşundan itibaren 300-400 yıl dünyada en güçlü hüküm süren tek devlet olmuştur.” şeklinde konuştu.

“OSMANLILAR HER GİTTİKLERİ YERE HAK VE ADALETİ, REFAHI GÖTÜRMÜŞTÜR” 

Turgut “Osmanlılar her gittikleri yere hak ve adaleti, refahı götürmüştür” diyerek; 17’inci yüzyıldan itibaren bilimde, teknolojide güçlenen batı karşısında gerilemeye başlamıştır. Batılı aydınlanma çağı düşünürler sayesinde Cumhuriyet yönetiminin bazı değerlerini içeren uygulamalarına bu yüzyılda başlamıştır. 18’inci yüzyılda sanayi devrimini gerçekleştiren batı karşısında geri kalan Osmanlı kaybetmiştir. 19’uncu yüzyılda topraklarının büyük bir kısmını kaybettiği gibi hükümet olarak da çok zor bir döneme girmiş emperyalizmin içerisine düşmüştür. 19’uncu yüzyıl imparatorluğunun kurtuluşu için çağrılar aranan zamanlar olmuştur. Bilim ve teknolojiyi geliştirememesi nedeniyle yerleşme ve saha çalışmalarında anayasal uygulamalar, aydın hareketlerde sonuç vermemiş ve nihayetinde büyük dünya savaşından önce topraklarını emperyalistlerce paylaşılmasına karar verilmiştir. 1912’de Balkanların kaybının yarattığı ulusal uyanış ve cesaret kendini Çanakkale’de göstermiş ancak bu tarihe geçen kara ve deniz zaferine rağmen güçlü müttefik Almanya’nın da yenilmesiyle savaştan yenik çıkmıştır.” İfadelerini kullandı.  

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Vali vekili Turgut’un konuşmasının ardından “Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır” temalı şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile Cumhuriyet koşusunda dereye giren sporculara ödülleri Bolu Vali Vekili İlhan Turgut, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın,  Garnizon Komutan Vekili Kıdemli Albay Merdin Kışkan ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından takdim edildi. 

Etiketler: bolu haberler