Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“17 YAYLADA 732 DEKAR MERA ARAZİSİ İŞGALDEN KURTARILDI”

“17 YAYLADA 732 DEKAR MERA ARAZİSİ İŞGALDEN KURTARILDI”
Bolu Valisi Ahmet Ümit, bu yıl içerisinde kentteki 17 yaylada 732 dekar mera arazisinin işgalden kurtarıldığını bildirdi. Vali Ümit, yaylalardaki kaçak yapıların yıkım işlemleri ile ilgili Mera Kanununu dayanak göstererek yıkım çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Haber: Aslı Akış

Bolu Valisi Ahmet Ümit, ülke genelinde olduğu gibi Bolu'da da hayvancılık yapan vatandaşlara, hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla mera, yaylak ve kışlakların tahsis edildiği belirtti.

Ümit, mera, yaylak ve kışlakların özel mülkiyete geçirilemeyeceği, amacı dışında kullanılamayacağı, zaman aşımı uygulanamayacağı, sınırlarının daraltılamayacağı gibi hususların ilgili kanun kapsamında belirlendiğini aktararak, yaylaların korunmasından muhtarlar ve belediye başkanlarının sorumlu olduğu vurguladı.

“KAÇAK İNŞAATLAR KALDIRILMIŞ VEYA KALDIRILACAKTIR”

Yaylalardaki mera işgalleri ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Valilik tarafından değişik zamanlarda ilgili kişi ve kurumlarla çalışmaların yapıldığını da ifade eden Vali Ahmet Ümit; “Valiliğimiz, yazışmalarında sadece bir meranın değil, daima tüm meraların korunmasını istemiştir. Son günlerde At Yaylası'nda ve diğer yaylalarda yapılan çalışmalar, şikayet üzerine tespit edilen kaçak inşaat ve çitleri kapsamaktadır. Hayvancılık yapan vatandaşlarımızın hakları kesinlikle korunmuştur ve bundan sonra da korunacaktır. Hiçbir hayvancı barınağı yıktırılmamıştır. Hayvanların otlama alanlarını daraltan kaçak çitler ve başlangıç aşamasındaki kaçak inşaatlar kaldırılmış veya kaldırılacaktır.” şeklinde konuştu.

“17 YAYLADA 732 DEKAR ARAZİ İŞGALDEN KURTARILMIŞTIR”

Bu yıl içeresinde mera işgalleri ve kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında yıkımı gerçekleşen yapılarla ilgili bilgi veren Vali Ümit; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinesinde 2020 yılı içinde, Bolu Belediye Başkanlığı tarafından At Yaylası'nda 139 kaçak ihata/çit ve 2 yapı, İl Özel İdaresi tarafından 16 yaylada 169 kaçak ihata/çit ve 25 yapı olmak üzere il genelinde 17 yaylada toplamda 335 işlem yapılarak 732 dekar mera arazisi işgalden kurtarılmıştır” dedi.

VALİ ÜMİT İMAR BARIŞI YASASINI HATIRLATTI

Vali Ahmet Ümit son olarak, mera ve yaylalarla ilgili yapılan işgal kaldırma işlemlerinin yasalara uygun gerçekleştiğine işaret ederek, hayvancılık yapan vatandaşların usulüne uygun yaptıkları barınakları hariç olmak üzere tüm meralardaki kaçak çitler ile İmar Barışı Yasası gereğince 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların kaldırılarak meraların tamamen hayvancılık yapan vatandaşların faydalanmasına sunulacağını dile getirdi. 

Etiketler: bolu aberler