Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“15 YILDA ALTYAPIYA BUGÜNÜN PARASIYLA 700-800 MİLYON TL HARCANMIŞ”

“15 YILDA ALTYAPIYA BUGÜNÜN PARASIYLA 700-800 MİLYON TL HARCANMIŞ”
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yağan yağmurla beraber yaşanan altyapı problemlerine ilişkin, “Böyle rezalet bir alt yapıyla karışılacağımı tahmin etmiyordum. 15 yıl boyunca halkın parası resmen heba edilmiş” açıklamasını yaptı. Özcan ayrıca, “Bolu halkımız müsterih olsun, Bolu’nun alt yapısını ben adam edeceğim.” dedi.

Bolu’da dün yağan yağmur sonrası rögarlar taştı, çok sayıda alt geçit, garaj, iş yeri ve depo sular altında kaldı. Yağışla beraber tüm birimleriyle teyakkuza geçen Bolu Belediyesi’nde ise ekipler, canla başla görev yaptı.

“KARDEŞİM BU KADAR PARAYI NEREYE GÖMDÜNÜZ?”

Yaşanan olumsuzlukla üzerine Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’da bir açıklama yaptı ve son 15 yılda altyapıya 350 milyon TL harcandığını söyleyerek, eski yönetime tepki gösterdi. Özcan, “İşin açıkçası ben 15 yılda harcanan paraya bakınca bu kadar rezalet bir durum olacağını tahmin etmiyordum. 15 yılda alt yapıya 350 milyon TL para harcanmış. Bugünün rakamlarıyla 700 – 800 milyon TL ediyor. Kardeşim bu kadar parayı nereye gömdünüz. Kameralarla bakıyoruz, borular döşenmiş fakat bir yere bağlanmamış. Böyle rezil durumlarda var. Böyle rezalet bir alt yapıyla karışılacağımı tahmin etmiyordum. 15 yıl boyunca halkın parası resmen heba edilmiş” diye konuştu.

“Geçen yıl 40 kilometre kanalizasyon ve yağmur hattı değiştirildi”

Bu tip olumsuzlukların bir daha yaşamaması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini kaydeden Başkan Özcan, “Geçen yıl 40 kilometre kanalizasyon ve yağmur hattı değiştirildi. Bu sene Sümer, Aktaş, Bahçelievler, Beşkavaklar, Aşağı soku ve Tepecik gibi birçok mahallede yapılan çalışmalar sonuç verdi. Ayrıca ilk kez bu sene kamera robotlu sistemle 50 kilometre civarında hat görüntülendi tıkalı kısımlar açıldı. Halkımız şunu bilsin Bolu’da 2 bin kilometreye yakın kanalizasyon ve yağmur suyu hattı var. Bunu 2 sene içerisinde toparlamam mümkün değil. Ancak bu yıl 40 ila 50 kilometre arası kanalizasyon ve yağmur suyu hattı çekiyoruz. Önümüzdeki yıl kuzey mahallelerimizde sorun kalmayacak” şeklinde konuştu.

“BOLU’NUN ALT YAPISINI BEN ADAM EDECEĞİM”

Başkan Özcan, geçmiş dönemde yapılan teknik hatalara da dikkat çekerek, “Geçmiş dönemde yapılan taş yollar ve kaldırımların altındaki malzemenin şiddetli yağmurlarda kanalizasyon ve yağmur hatlarına aktığını ve bununda tıkanmalara sebep olduğunu tespit ettik. Çalışmalarımız sonucunda 2019 yılındaki yağmurlarda ortalama 500 şikâyet geliyordu. Geçen sene 300’lere bu yıl 100’lere düştü. Önümüzdeki yıl daha da azalacak. Bolu halkımız müsterih olsun, Bolu’nun alt yapısını ben adam edeceğim” ifadelerini kullandı.