Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

PERÇİN, GAZİPAŞA İLKOKULUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

PERÇİN, GAZİPAŞA İLKOKULUYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Gazipaşa İlkokulu binasının yıkılma tehlikesiyle ilgili yaptığı açıklamaya yönelik gerekli önlemler alınarak çocukların eğitim ve emekçilerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

“GAZİPAŞA İLKOKULU İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak uyardıklarını, uyarmaya devam ettiklerini belirten TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, “Güvenli ve sağlıklı yapılarda eğitim alma, yaşama hakkı en temel insan hakkıdır ve insanlarımızın güvenli yapılarda barınmasını sağlamak devletin asli görevidir” dedi.

“DEPREME HAZIR OLMADIĞI VAHAMETİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR”

Perçin, Gazipaşa İlkokulu binasında açığa çıkan tehlikeye dikkat çekerek, “Önceki gün kamuoyuna yansıyan Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın iddia ettiği üzere, yapılarımız bir depremi dahi beklemeden kendiliğinden yıkılabilecek durumdadır. Gazipaşa İlkokulu binası üzerinden açığa çıkan böylesi bir durum çocuklarımızın eğitim aldığı, hastalarımızın tedavi edildiği, birçok emekçinin görev yaptığı kamu binalarının dahi çoğunlukla depreme hazır olmadığı vahametini gözler önüne sermektedir. Güvenli ve sağlıklı yapılarda eğitim alma, yaşama hakkı en temel insan hakkıdır ve insanlarımızın güvenli yapılarda barınmasını sağlamak devletin asli görevidir” ifadelerini kullandı.

“GAZİPAŞA İLKOKULU İÇİN GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI”

Acilen Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planının gerekleri yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erol Perçin; “Ranta dayalı kentsel dönüşüm uygulamaları, kamusal denetimin bertarafı, “imar barışı” adı altında denetimsiz yapıların kayıt altına alınması, yüksek riskli deprem bölgesi olan ülkemizi depreme hazırlıklı hale getirmez. Acilen Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planının gerekleri yerine getirilmelidir. En başta okul ve hastaneler olmak üzere bina envanteri çıkarılarak yapı riskleri kamu eliyle tespit edilmeli, ivedi şekilde çözüm üretilmelidir. Merkezi ve yerel yönetimler, ilgili kurumlar sorumluluklarını yerine getirmelidir. Biran önce, yapılan açıklamalar ile riskli olduğu ilan edilen Gazipaşa ilkokulu için gerekli önlemler oluşturularak çocuklarımızın ve eğitim emekçilerinin güvenliği sağlanmalı, velilerimizin haklı tedirginliği giderilmelidir” şeklinde konuştu.

“KURUMLARI DAHA DİKKATLİ VE ÖZENLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak uyardıklarını, uyarmaya devam ettiklerini belirten Perçin, “Unutulmamalı ki ülkemizde her doğa olayının bir felakete dönüşmesinin ardında, daha fazla rant uğruna insan yaşamını ve bilimsel gerçekleri hiçe sayan, piyasa güçlerinin çıkarlarını halkın çıkarlarının üstünde gören siyasal yaklaşımlar ve keyfi uygulamalar yatmaktadır. Çözüm ise toplumcu politikalardan başka bir şey değildir! Bizler bu kentin mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak uyardık, uyarmaya devam ediyoruz. Kurumları daha dikkatli ve özenli olmaya davet ediyor, daha fazla geç olmadan uyarılarımızın ve önerilerimizin bir an önce dikkate alınmasını talep ediyoruz” dedi.
Etiketler: