Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

SAĞLIK-SEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ZAM İSTEDİ

SAĞLIK-SEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ZAM İSTEDİ
Bolu’da Sağlık-Sen Şubesi üyeleri, hekimlere yönelik ücret düzenlemesinin tüm sağlık çalışanlarını kapsaması talebini vurgulamak amacıyla iş bırakma eylemi başlattı.

Bolu İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde bir araya gelen sendika üyeleri, ellerinde çeşitli pankart ve dövizlerle Sağlık Bakanlığınca yapılacak ücret iyileştirmesine yönelik taleplerini dile getirdi. Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz, grup adına yaptığı açıklamada, hekimlerin ücretlerinde yapılacak iyileştirmenin, geç kalınmış bir uygulama olmasına rağmen memnuniyet verici olduğunu ve sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

“İSPATLAMAZLARSA YALANCIDIRLAR, İFTİRACIDIRLAR”

Sağlık-Sen Bolu Şube Başkanı Sami Yılmaz hekimlerin ücretlerinde 2 bin 500 ila 5 bin lira iyileştirme yapılacağının duyurulduğunu anımsatarak, bunu sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi.  Yılmaz; “Hekimler adına yapılan düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Dolayısıyla sonuna kadar destekliyoruz. Hatta çok geç kalmış bir düzenlemedir diyoruz. Bu dediklerimizin dışında kullandığımız başka bir cümle yok. Bu dediklerimizin aksini iddia eden birisi varsa ortaya çıksın. Belgesi olan varsa ortaya koysun. Algı operasyonuyla sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürmeye çalışanlar iddialarini ispatlamakla yükümlüdürler. İspatlamazlarsa yalancıdırlar, iftiracıdırlar” şeklinde konuştu.

“ALGI OPERASYONU YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Bazı çevrelerce Sağlık-Sen üzerinden bir algı operasyonu yapılmaya çalışıldığını aktaran Sami Yılmaz; “Hekimlerin haklarını her zeminde savunduğumuzu birlikte çalıştaylar yaptığımız hekim dernekleri çok iyi bilir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalıştaylar hazırlamış olduğumuz raporlar kamuoyuyla paylaşıldı. Yetkililere iletildi. Performansdan kaynaklanan ücret adaletsizliğinin yaratmış olduğu tahribat her platformda bizatihi Sağlık sen tarafından dile getirildi.  Tüm bu bilgilerin kamuoyuna açık olmasına rağmen sağlık sen üzerinden bir algı operasyonu yapılmasını asla doğru bulmuyoruz. Algı operasyonu, sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürmekten başka bir anlam ifade etmiyor” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TÜMÜNÜ KAPSAMAYAN BİR DÜZENLEME ASLA İSTEMİYORUZ”

Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştığını da dile getiren Sami Yılmaz; “Çok sayıda arkadaşımızı Kovit nedeni ile kaybettik. Ruhları şad olsun. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan ve Hekiminden Hemşiresine, Teknikerinden Memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme ASLA istemiyoruz. Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır. Bu büyük bir haksızlıktır.  Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir. Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi. Sosyal medya adeta inledi. Sadece sağlık bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda Üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri Aile hekimliği çalışanları da bu düzenlemenin dışında tutulmuştur.  Açıkçası bu durum sağlık çalışanları içerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır” ifadelerini kullandı

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EMEKLERİNİN HOR GÖRÜLMESİNE KARŞIYIZ”

Yetkili sendika olarak zam yapılmasına asla karşı olmadıklarını belirten Yılmaz; “Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir. Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız. Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız. Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız. Bizim karşı olduğumuz bu. Herkesi emek ve ekmek mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz. Sağlık-Sen olarak bu vahamete ‘dur’ demek için bugün olduğu gibi perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

“SAĞLIK EKİP İŞİDİR”

Sağlığın ekip işi ve sağlık çalışanlarının bir bütün olduğunun unutulduğunu aktaran Yılmaz; “Sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür.  Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz!  Sağlık çalışanları bu kötülüğü hak etmiyor. Sağlık sisteminin bu ve benzeri kötülüklerle, haksızlıklarla ayakta durması mümkün değildir

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor.  Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktoruna… Bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir.  Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır. Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor. Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz.  Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz.

Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz. Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.  Üstelik en yetkililerin ağzından. Gerçekten de çok üzüntü verici bir durum.  Geçen hafta, sağlığın bir ekip işi olduğu, sağlık çalışanlarının da bir bütün olduğu, göz ardı edilmiştir.” şeklinde konuştu.

“ZAM KONUSUNA GELİNCE, BU AYRIMCILIK NİYE?”

Yılmaz, pandemi ile mücadelede en ön safta yer alan sağlık çalışanlarına yapılan teşekkürü de hatırlatarak; “Pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyle mücadelemizdeki başarımız dolayısıyla bizleri yani fedakar sağlık çalışanlarını alkışlamayan, teşekkür etmeyen kalmamıştı.  Buradan sormak istiyoruz; sağlık çalışanlarını alkışlıyoruz, teşekkür ediyoruz diyenler, sağlık çalışanlarının bir kısmını mı alkışladılar. Belli branştaki sağlık çalışanlarına mı teşekkür ettiler… Hayır… Ayrım yapmaksızın sağlık çalışanlarının tamamına teşekkür ettiler ve alkışladılar değil mi? O günler ne çabuk unutuldu… Zam konusuna gelince, bu ayrımcılık niye? Ayrımcılık yaparak, yüzbinlerce sağlık çalışanıyla helalleşeceklerini mi düşünüyorlar?   Ya da ayrımcılık yaparak, çalışma barışını sağlayacaklarını, çalışanların moral ve motivasyonu artıracaklarını mı düşünüyorlar?  Saha gerçekliğinden yoksun, oldu-bitti masa başı kararlar bunların olması mümkün değil!” ifadelerine yer verdi.

“TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINI BİZLERE DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

“Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, bir kısmına değil, tamamına zam yapmaktır” diyen Yılmaz;   “1 milyon sağlık çalışanının bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak; çalışma barışını baltalamaktan, sağlık çalışanlarını kutuplaştırmaktan başka bir anlam ifade etmez.  Hele tüm bunlar, sağlık çalışanlarını en iyi anlaması gereken sağlık bakanlığı tarafından yapılıyorsa bu çok daha vahim bir durum. Sağlık-Sen olarak, bu vehamete “dur” demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÜLKEMİZİN HAYAT SİGORTASI”   

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız.  Çünkü sağlık çalışanları ülkemizin hayat sigortası. Sağlık ordumuz, bu tür yanlışlıkları, bu tür haksızlıkları asla ve kat’a  hak etmiyor.  Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.  Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiçbir kimsenin unutmaması gerekir.” dedi.

Basın açıklamasına katılan Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Koçak ile Memur-Sen’e bağlı çeşitli sendikaların başkan ve yöneticileri de eyleme destek verdi.