Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

TARAMA İLE SERVİKS KANSERİNE KARŞI ÖNLEM ALIN!

TARAMA İLE SERVİKS KANSERİNE KARŞI ÖNLEM ALIN!
Bolu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Necla Öztürk Rahim Ağzı (Serviks) kanseri hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Haber: Aslı Akış

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Necla Öztürk ve hastane personeli, Serviks Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında “Unutmayın kanser taraması ve erken teşhis hayat kurtarır. 30-65 yaş arası tüm kadınları rahim ağzı kanseri taraması için Ketem’e ve aile hekimlerine bekliyoruz” pankartı ile çağrıda bulundular.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Necla Öztürk, Serviks (rahim ağzı)kanserinin en sık görülen bir kanser türü olduğuna dikkat çekerek; “Serviks (rahim ağzı)kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserler arasındadır. Serviks Kanseri kadın üreme organlarından biri olan rahmin (uterus )ağız kısmı olan rahim ağzının (serviks)normal dışı gelişim sonucu oluşan kötü huylu tümörüne verilen addır.

Önlenebilir bir kanser türü olan serviks kanseri yavaş gelişim göstermektedir. Bu nedenle de erken evrede teşhis tedavi edildiği takdirde tam iyileşme sağlabilmektedir” şeklinde konuştu.

“TARAMALARINIZI DÜZENLİ YAPTIRIN”

Öztürk, 30-65 yaş arası tüm kadınların tara testlerini düzenli yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak; “Serviks deki değişiklikler HPV-DNA/Pap-Smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilmektedir. Kanserle mücadele en etkili yöntemlerin başında tarama programları yer almaktadır.35 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli yaptırmayı ihmal etmeyin” ifadelerini kullandı. 
Etiketler: bolu haberler