Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“HÜKÜMET BU ÖNERİLERİMİZİ HAYATA GEÇİRİRSE TÜRK ESNAFI KURTULUR”

“HÜKÜMET BU ÖNERİLERİMİZİ HAYATA GEÇİRİRSE TÜRK ESNAFI KURTULUR”
CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu, hükümetin esnafın sorunlarına karşı oldukça duyarsız bir tutum sergilediğini söyleyerek Türk esnafını içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtaracak 17 maddelik taleplerine hükümetin kulak vermesini istedi.

CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu esnafın türlü sıkıntılarla boğuştuğunu ve  hükümetin çözüm üretmek yerine sorunun bir parçası olmaya devam ettiğini vurgulayarak;  “Sevgili Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Grup Toplantısında yaptığı son konuşmasında esnafımız için 17 maddelik çözüm önerisini açıkladı. ‘Esnafımız için 17 Talep’  başlıklı önerileri buradan bir kez daha dile getiriyorum. Umarım çözüm önerilerimize hükümet kulak verir ve esnafımızı içinde bulunduğu darboğazdan kurtarırız” şeklinde konuştu.

İl Başkanı Karsu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerileri hatırlatarak;  

Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Sicil affı çıkarılmalıdır. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır. Esnafa haksız-insafsız ceza yazılmamalıdır. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir. Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi. 

Etiketler: bolu haberler