Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“ASTIM İYİ BİR TEDAVİ İLE KONTROL ALTINA ALINABİLİR”

“ASTIM İYİ BİR TEDAVİ İLE KONTROL ALTINA ALINABİLİR”
Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Erkoçoğlu, astımlı hastalara uyarılarda bulundu. Erkoçoğlu, “astım çocukluk çağının en sık rastlanılan kronik akciğer hastalığı olup iyi bir takip ve tedavi ile hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür” dedi.

Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Erkoçoğlu, astımın kontrol altında tutulabilmesi için öncelikle astım atağını tetikleyen etkenlerden korunmak gerektiğini belirterek; alerjenler, enfeksiyonlar, sigara ve soğuk hava gibi faktörlerin astımı tetikleyebileceğini ifade etti.

Erkoçoğlu açıklamasında “Astım çocukluk çağının en sık görülen kronik akciğer hastalığıdır. Astımda akciğerdeki hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihabi reaksiyon vardır. Buna bağlı olarak hastaların hava yollarında ödem, darlık ve hassasiyet vardır. Çocukluk çağında astımın kontrol altında tutulması, çocukların erişkin yaşa daha sağlıklı akciğerler ile ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun için astımın uygun şekilde tedavi edilmesi ve astım ataklarının önlenmesi çok önemlidir.

“ALERJENLER VE SOĞUK HAVA GİBİ FAKTÖRLER ASTIMI TETİKLEYEBİLİR”

Astımın kontrol altında tutulabilmesi için öncelikle astım atağını tetikleyen etkenlerden korunmak gerekir. Alerjenler, enfeksiyonlar, sigara ve soğuk hava gibi faktörler astımı tetikleyebilir. Eğer ev tolu akarı, polen, küf mantarı veya evcil hayvan gibi bir alerjimiz var ise ondan kaçınma tedbirleri alınmalıdır.

“ASTIM HASTALARI HER YIL GRİP AŞISI OLMALIDIR”

Enfeksiyonları astımın başlıca tetikleyicisidir. Virüsler en sık enfeksiyon nedenleri olup, influenzavirüsü üst solunum yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüsler arasındadır. Bu nedenle astım hastalarının atakları azaltmak için mutlaka her yıl grip aşısı olması gereklidir. Ayrıca başta el yıkamak olmak üzere, pandemi dönemi de dikkate alındığında maske kullanmak ve sosyal mesafeyi korumak hem coronavirüs hem de diğer virüs enfeksiyonlarından koruma sağlayacaktır.

“ASTIMLI HASTALAR HİÇBİR ŞEKİLDE SİGARA DUMANINA MARUZ KALMAMALIDIR”

Sigara dumanı da astım atağını tetikleyebilir. Sigara ayrıca akciğer enfeksiyonu (zatüre) riskini de artırır. Bu nedenle astımlı hastalar hiçbir şekilde sigara dumanına maruz kalmamalıdır.

“EN ÖNEMLİ BASAMAK UYGUN TEDAVİ VE TAKİP”

Astımı kontrol altında tutabilmek için en önemli basamak astımın uygun şekilde tedavi ve takip edilmesidir. Astım tedavisinde en sık inhale (fıs fıs) kortizonlar kullanılır. Kortizonlar astım tedavisindeki en etkili ilaçlardır. Doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanıldığında önemli yan etkileri yoktur. Astım tedavilerini düzenli kullanan ve astımı kontrol altında olan hastalarda coronavirüs enfeksiyonunun astım olmayanlarla benzer şekilde seyrettiği, astımın ek bir risk oluşturmadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

“HİJYEN KURALLARINA DİKKAT ETMEK, SİGARA DUMANINDAN UZAK DURMAK…”

Özetle, astım çocukluk çağının en sık rastlanılan kronik akciğer hastalığı olup iyi bir takip ve tedavi ile hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür. Tetikleyicilerden kaçınmak, sonbaharda grip aşısını olmak, hijyen kurallarına dikkat etmek, sigara dumanından uzak durmak ve astım ilaçlarını düzenli kullanmak tedavi açısından çok önemlidir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: bolu haberler