Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ZATÜRRE AŞISI COVİD-19’DAN KORUR MU?

ZATÜRRE AŞISI COVİD-19’DAN KORUR MU?
Bolu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Faruk Karslı, Covid-19 salgınından korunmak için halk arasında “zatürre aşısı” olarak bilinen pnömokok aşısı yaptırmak isteyen vatandaşların yanlış bilgilendirildiğini ve sağlık merkezlerinde yoğunluk oluşturmaları nedeniyle halk sağlığını tehdit ettiklerini söyledi.

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

Basında ve kamuoyunda yer alan; halk arasında “zatürre aşısı” olarak bilinen pnömokok aşısının “Covid-19 virüsünden koruduğu” söylemleri üzerine vatandaşlar aşı yaptırmak için Aile Sağlığı Merkezleri’ne akın etti.

Sağlık merkezlerinde yoğun aşı talebi olması nedeniyle aşı stoklarında sorun yaşayan doktorlar, özellikle izole olması gereken ve risk grubunda bulunan yaşlı ve kronik hastaların yoğunluk oluşturmasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Faruk Karslı, “zatürre aşısı” olarak bilinen pnömokok aşısı ile ilgili bilgiler verdi. Karslı, “Bilindiği üzere Mart ayından bu yana bütün dünya Covid-19 pandemisi ile mücadele etmektedir. Halkımızın bu dönemde en önemli haber kaynağı elbette her zaman olduğu gibi yazılı ve görsel medyadır. Ancak basın yayın organlarında yer alan bazı tıbbi bilgiler halkımız tarafından dönem dönem yanlış değerlendirilmekte, sonuç olarak da pandemi yönetimini zora sokmaktadır. Bu durumun en önemli örneği halk arasında “zatürre aşısı” olarak bilinen pnömokok aşısı ile ilgili yaşanan kaos durumudur. Bu aşı ile ilgili bazı önemli bilgi ve hatırlatmaları halkımız ile paylaşmakta fayda görüyoruz.

“AŞIYI YAPTIRARAK COVİD-19’DAN KORUNABİLECEKLERİNİ DÜŞÜNMELERİ HATADIR”

Son zamanlarda özellikle covid pandemisinin olumsuz etkileri açısından riskli olarak nitelediğimiz ileri yaşlı ya da kronik hastalığı olan vatandaşlarımız yoğun şekilde “zatürre aşısı” olmak için aile sağlığı merkezlerine akın etmektedir. Israrla izole etmek istediğimiz bu risk grubunun böyle bir dönemde bu aşıyı yaptırarak Covid-19’dan korunabileceklerini düşünmeleri hatadır” diye konuştu.

“ZATÜRRE AŞISI’NIN BÜTÜN ZATÜRRELERİ ENGELLEME GİBİ BİR ÖZELLİĞİ YOKTUR”

Kamuoyunda, pnömokok aşısı ile ilgili eksik bilgilendirme yapıldığını belirten Karslı, “Halk arasında zatürre adı ile bilinen hastalık akciğer dokusunun enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon birçok farklı bakteri ya da virüs nedeni ile gerçekleşebilir.  Covid-19 virüsü de akciğer dokusuna yerleşip zatürreye neden olabilir. Ancak bizim aile sağlığı merkezlerimizde yapılan pnömokok ya da halk arasındaki yeni adı ile “zatürre aşısı”nın bütün zatürreleri engelleme gibi bir özelliği yoktur. Mevcut aşı sadece pnömokok bakterisi nedeni ile oluşabilecek zatürreyi engelleyebilir” ifadelerini kullandı.

“ENFEKTE OLMA İHTİMALİNİZ %1”

Dr. Faruk Karslı, aşı yaptırmak amacıyla sağlık kuruluşlarına giden vatandaşların sosyal mesafe ve izolasyon kurallarını hiçe sayarak virüse yakalanma riskine sahip olduklarını söyledi; “Kişi eğer covid-19 ile enfekte olup zatürre olur, üzerine bir de pnömokok dediğimiz bakteri ile eşzamanlı enfekte olur ise, enfeksiyonun daha ağır seyretmesi muhtemeldir. Ancak bu durum çok sık görülmemektedir. Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışmada Covid-19 zatürresi olmuş kişilerde aynı zamanda pnömokok zatürresinin de olup olmadığına bakılmış, bu oranın ise ancak binde 4’ler civarında olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle Covid-19 zatürresi olur iseniz, üzerine bir de pnömokok bakterisi ile enfekte olma ihtimaliniz mevcut verilere göre %1’in altındadır. Oysa akın akın bu aşı için sağlık kuruluşlarına gitmek, bu maksatla sosyal mesafe ve izolasyon kurallarını hiçe saymak sizlerin Covid-19’a yakalanma ihtimalinizi muhtemelen %1 in üzerine çıkaracaktır.”

“YOĞUNLUK OLUŞMASINI HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHDİT OLARAK GÖRÜYORUZ”

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için pnömokok aşısını tavsiye ettiklerini söyleyen Karslı, sağlık merkezlerini stok olup olmadığını sormalarını, buna göre randevu almalarını belirterek, “Biz aile hekimleri olarak yıllardır ülkemizde aşılama hizmetlerini başarı ile yürütmekteyiz. Bu aşının da risk gruplarına yapılmasını elbette öneriyoruz. Ancak bu dönem için ekstra bir önceliğimiz yok. Kronik hastalığı olanlar ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bu aşıyı yaptırmalarını her zamanki kadar tavsiye ediyoruz. Bu dönemde sağlık merkezlerinde bu sebeple bir yoğunluk oluşmasını halk sağlığı açısından bir tehdit olarak görüyoruz. Artan olağanüstü talep neticesinde birçok aile sağlığı merkezimiz aşı ile ilgil halihazırda stok sorunu yaşıyor. Bu da risk grubundaki hastalarımızın mükerrer ziyaretlerine, dolayısıyla riskin bir kat daha artmasına neden oluyor.”

“RANDEVU ALIN, STOK SORUN”

Siz değerli vatandaşlarımıza tavsiyemiz öncelikle il sağlık müdürlüğünün sitesinden bağlı bulunduğunuz aile sağlığı merkezinizin numarasını öğrenerek aşı stok durumunu sormanız, eğer mümkün ise randevu alarak sağlık tesisinin müsait olduğu zamanda aile sağlığı merkezine başvurmanız olacaktır” diye konuştu.

KİMLER ÜCRETSİZ AŞILANABİLİR?

Karslı son olarak Sağlık Bakanlığı’nca ücretsiz pnömokok aşısı yaptırabilenler olduğunu ifade ederek,

“Sağlık Bakanlığı bu aşının kimlere yapılması gerektiği ile ilgili risk grubu aşılamaları başlıklı resmi yazısına göre bazı kronik hastalığı olanlara ücretsiz aşı yapılabilir. Bu kişiler; Kronik kalp hastalığı olan (özellikle siyanotik konjenital kalp hastalığı ve kardiyak yetmezlik);  kronik akciğer hastalığı (astım hastaları dâhil), diabetes mellitus,  BOS kaçağı, kohlear implant, orak hücreli anemi ve diğer hemoglobinopatiler,  fonksiyonel ya da anatomik aspleni,  HIV enfeksiyonu,  kronik renal yetmezlik, nefrotik sendromu içeren immün sistemi baskılanmış kişiler, radyasyon terapisi ya da immunsupresif tedavi verilen hastalıklar,  Hodgkin hastalığı ve malign kanserler lenfoma,  lösemi, yaygın malignensi,  soliç organ transplantasyonu,  konjenital ya da edinsel immun yetmezlikler, multiple miyelom, kronik karaciğer hastalığı olan kişilerdir. Bunun yanında 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da bu aşının yapılmasına sağlık bakanlığı müsade etmektedir.

“HALKIMIZIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR”

Sadece sağlık sistemi içerisinde alınacak tedbirler ile bu salgının üstesinden gelmemizin çok açık olduğu aşikârdır. Siz değerli vatandaşlarımızın bu anlamda bizlere vereceği destek ve katkının önemi büyüktür” şeklinde konuştu.

Etiketler: bolu haberler