Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Halit Ergül "Misafirlerimiz gönül rahatlığı ile gelebilir"

Halit Ergül
Bolunun doğa harikaları arasında yer alan Gölcük , Abant ve Yedigöller 1 Haziran koranvirüs normlleşme sürecinde tatilciler tarafından ilgi gördü


Batı Karadeniz Otelciler Derneği (BAKTOD) Başkanı Halit Ergül, “Doğada, insanlar birbirlerinden rahat bir şekilde uzak durarak sosyal mesafeyi koruyabiliyor. Denizde şemsiye, şezlong derken biraz daha zor olabilir. Ama bizde o zorlama olmayacak. Bütün otelci arkadaşlarımız ve herkes tedbirlerini aldı. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla gelebilir” dedi. Kent genelinde bulunan tabiat parkları ile konaklama tesislerinin sıkı tedbirlerle hizmet vermeye başladığını söyleyen Halit Ergül "Bolu’da hemen hemen otellerin tamamı açıldı. Otellerimizi maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarını sonuna kadar uygulayarak açtık. Yavaş yavaş hareket başladı. 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın da 10.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkmasının serbestleşmesiyle turizmin biraz daha da hareketleneceğini düşünüyorum. Eski günlere kısa sürede döneceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu.

Ergül, insanların doğa turizmine ilgisinin artığına ifade ederek, şöyle devam etti:
“Doğada, insanlar birbirlerinden rahat bir şekilde uzak durarak sosyal mesafeyi koruyabiliyor. Denizde şemsiye, şezlong derken biraz daha zor olabilir. Ama bizde o zorlama olmayacak. Bütün otelci arkadaşlarımız ve herkes tedbirlerini aldı. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla gelebilir. Bu sene 3 ayımız gitti. Hareketlenme biraz daha zaman alsa da turist sayısında 1 milyon 250 bin kişiye ulaşmayı bekliyoruz.” Bolu’da doğa turizmine alternatif olarak termal turizmin de sektörde yerini almaya başladığını anlatan Ergül, “İlimizdeki termal tesislerin sayısı her yıl artıyor. Koronavirüs sonrasında termal turizminin daha erken hareketleneceğini düşünüyorum. Termal turizm tesisleri daha çok yerli misafir ağırlıklı olduğu için en hızlı toparlanacak sektör olacaktır. İyi olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kayak turizmi koronavirüsten hiç etkilenmedi”

Ergül, vatandaşların tatilde daha çok doğayla iç içe olmak istediğini aktararak, “Bu nedenle her tesis ve ilde macera parkları yapılmaya başlandı. Buralarda insanlar doyasıya eğlenerek vakit geçirebiliyor. Macera parklarında sosyal mesafe mecburen korunuyor. Önceden de buralardaki etkinlikler aralıklarla yapılıyordu. Gelen misafirlerimiz hangi otelde kalırsa kalsın kullanabileceği macera parkları mevcut.” ifadelerini kullandı.

Bolu’nun doğa ve termal turizmin yanı sıra kış turizminde de ön planda olduğunu belirten Ergül, Kartalkaya bölgesindeki otellerin her yıl yüz binlerce misafir ağırladığını anımsattı. Koronavirüs salgınının Türkiye’ye kış turizm sezonunun sonunda geldiği için sektörün etkilenmediğini ifade eden Ergül, “Kartalkaya ve kayak turizmi koronavirüsten hiç etkilenmedi. Her sene ilgi daha çok artıyor. Türkiye’nin en bakımlı pistleri Kartalkaya’da olduğu için hizmet kalitesi oldukça yüksek. O yüzden kayak turizmindeki en iyi doluluk bizde. Kayak ve kış turizmi koronavirüsten hiç etkilenmedi. Tedbirlerin alınmasıyla gelecek kış mevsiminde de etkilenmeyeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.