Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU BAROSU AVUKATLARI OTURMA EYLEMİ YAPTI

BOLU BAROSU AVUKATLARI OTURMA EYLEMİ YAPTI
Bolu Barosu avukatları, Ankara Valiliği’nin “Büyük Savunma Mitingi” öncesi aldığı 15 gün süreliğine eylem ve gösteri yasağı ilan etmesine tepi tepki göstererek 5 dakikalık oturma eylemi yaptılar.

Haber: Ömer ÇETİNASLAN

“Büyük Savunma Mitingi”nin iptal edilmesinin ardından tüm barolar tarafından 80 ilde eşzamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Bolu’da da Bolu Adliyesi önünde de bir araya gelen Bolu Barosu avukatları adına basın açıklamasını Bolu Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Mert Sarıkaya yaptı. Açıklamanın ardından sembolik olarak 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

“İSTİYORSUNUZ Kİ HERKES SUSSUN, BU KARANLIK BÖYLE SÜRSÜN”

Bolu Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Mert Sarıkaya, yaptığı açıklamada; “Son söz! Savunmadan hiç hazzetmediniz, biliyoruz. İlk fırsatta kapılarınızı ayırdınız, Sonra susturmaya çalıştınız. Olmayınca, duruşma salonlarından atmaya; Olmayınca, tutuklamaya; Olmayınca, hastanelere göndermeye çalıştınız avukatlığı hastalık derecesinde sahipleniyorlar diye. Olmayınca, hukuksuz yargılamalarla on yıllarca ceza vermek yolunu seçtiniz. Şimdi de teslim alamadığınız baroları parçalayarak, cübbelerimize ilik açmaya, düğme dikmeye çalışıyorsunuz. İstiyorsunuz ki, yargının son ayağı da iktidara bağlansın. İstiyorsunuz ki, herkes sussun. İstiyorsunuz ki, bu karanlık böyle sürsün” dedi.

“BİZ ‘ÇOK’ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Sarıkaya, tarihin insanlık için mücadele edenleri yazacağını ifade ederek;  “Sizden öncekilere de söylemiştik duruşma salonlarında; şimdi size de aynı şeyleri söylüyoruz. Bu projenin eski sahiplerinin yakalandıklarında ilk sözlerinin “avukatımı istiyorum” olduğunu hiç hatırınızdan çıkarmayın. Unutmayın;  tarih aydınlık için, umut için, insanlık için mücadele edenleri, umudu savunanları yazar. “Bu barolar artık çok oldu” diyorsunuz ya; Siz yargıyı bağımlı kıldıkça, hukuku yok saydıkça, adaleti unuttukça, insan haklarını ayaklar altına almaya devam ettikçe;  biz de “çok” olmaya devam edeceğiz. Siz çocuk istismarına, kadına şiddete, kadın cinayetlerine, doğanın talan edilmesine sessiz kaldıkça; biz barolar da “çok” olmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin baro başkanlarının adalet adımlarına çelme takmaya çalıştığınızda da “çok” olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKEDE AVUKATLAR VAR AYDINLIĞI ONLAR TEMSİL EDİYOR”

Ülkede aydınlığı avukatların temsil ettiğini kaydeden Sarıkaya; “Baroları bölmeye, susturmaya yönelik tasarı yasalaşırsa, “daha çok” olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu ülkede avukatlar var: Aydınlığı onlar temsil ediyor. Özgürlüğü onlar, hukuk devleti ve demokrasi adına ne varsa onlar temsil ediyor. Onlar; bütün baskılara, tehditlere, gözdağlarına, yargılamalara rağmen susmayanlar, güce biat etmeyenler, vazgeçmeyenler, özgürlükler için bedel ödeyenler. Ne yurttaşın sesinin kısılmasına izin verecekler, Ne de karanlığınızın sürgit devam etmesine. Savunmaya dokunma” ifadelerini kullandı.