Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLULU HALK OZANI HAYATINI KAYBETTİ

BOLULU HALK OZANI HAYATINI KAYBETTİ
Bolu’nun son halk ozanı olarak bilinen Aşık Hüseyin Aköğretmen geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

İlimizin yetiştirdiği önemli müzik adamlarından bir tanesi olan Hüseyin Aköğretmen Bolu’nun geleneksel Halk Edebiyatının önemli isimlerinden birisiydi. Hüseyin Aköğretmen, zamanında il dışında yapılan birçok türkü yarışmasında Bolu’yu başarıyla temsil etti.

Osmanlı ulemasından Muderris Akhoca’nın torunu olan Hüseyin Aköğretmen 74 yaşında iken hayatını kaybetti.

HÜSEYİN AKÖĞRETMEN KİMDİR ?

1946 yılında Bolu’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Sakarya –şimdiki Millî Egemenlik ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra Bolu’da Endüstri Meslek Lisesinin ağaç işleri bölümüne girdi. Sanata olan merakı onu liseden sonra güzel sanatlar okumaya yönlendirdi.  İzmir Güzel Sanatlar Yüksek Okuluna kayıt yaptırdı. Bu okulu imkânsızlıklar yüzünden bir yıl sonra bırakmak zorunda kaldı.

Daha sonra Bolu Güzel Sanatlar galerisine memur olarak işe girdi. Bolu’nun yetiştirdiği önemli sanat adamlarımızdan Yüksek Ressam Mehmet Yücetürk denetiminde resim, müzik ve ağaç işleriyle uğraştı. Bu arada memuriyetinin yanı sıra öğrenciliğini de devam ettirerek Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin Sosyal Bilimler Bölümünden de mezun oldu. Daha sonra Bolu’da Gençlik Spor İl Müdürlüğünde çalışmaya başladı ve buradan da emekli oldu.

Aköğretmen Bolu ve yöresine ait onlarca türküyü derleyip seslendirmiştir.