Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

YKS VE MSÜ SINAVLARI İL KOORDİNASYON TOPLANTISI BAİBÜ’DE YAPILDI

YKS VE MSÜ SINAVLARI İL KOORDİNASYON TOPLANTISI BAİBÜ’DE YAPILDI
14 Haziran 2020 tarihinde yapılacak Milli Savunma Üniversitesi Sınavı (MSÜ) ile 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sağlıklı, güvenli ve huzurlu bir ortamda geçmesinin sağlanması amacıyla, ilimizde yapılan hazırlıklar ve alınacak güvenlik önlemlerinin görüşüldüğü ÖSYM İl Sınav Koordinasyon Kurulu toplantısı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.


Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı başkanlığında düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa Özcan, İl Emniyet Müdürü Adnan Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Emin Demirkol, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Hatice Gökalp, ÖSYM İl Koordinatörü Prof. Dr. Turan Karadeniz ve BAİBÜ Personel Daire Başkanı Mustafa Tanrıkulu katıldı.

Toplantıda, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında, adayların ve sınav görevlilerinin sağlığını korumak için alınacak hijyen önlemleri başta olmak üzere, sınav öncesi ve sonrasında yapılacak çalışmalar ve güvenlik önlemlerinin ayrıntılarına ilişkin sunum yapıldı.

TAKVİMDE İKİ ÖNEMLİ SINAV VAR

Toplantının gündeminde ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan iki önemli sınav vardı. 14 Haziran 2020 Pazar günü BAİBÜ Gölköy Kampüsünde yapılacak Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (MSÜ) yaklaşık 1750 aday katılacak. 27-28 Haziran 2020 Cumartesi-Pazar günleri yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavında ise BAİBÜ Gölköy Kampüsü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların binaları kullanılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na da yaklaşık 9000 öğrenci katılacak.

ADAYLARA ÖNEMLİ UYARILAR

2020-MSÜ ve YKS sınavlarına girecek adayların zor durumda kalmamaları için uyarılar yapıldı. Buna göre adayların;

ADAYLARIN MUTLAKA YANLARINDA OLMASI GEREKENLER:

Sınav Giriş Belgeleri

Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesi veya süresi geçerli pasaport gibi) sınav kılavuzunda belirtilen geçerli kimlik kartları.

ADAYLARIN MUTLAKA YANLARINDA “OLMAMASI” GEREKENLER:

Adayların sınava getirilmesi yasak olan araç-gereçleri yanlarına mutlaka almamaları gerekiyor.

Bu eşyalar;

Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, metal para, anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,

Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,

Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,

Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,

Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,

İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri olarak belirtildi.

İL NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK BULUNDURULACAK

Nüfus Cüzdanlarını kaybeden adaylar sınava alınamadığından İl/İlçe Nüfus Müdürlüğünün sınav günleri açık bulundurulması kararı alındı.

MSÜ için 14 Haziran 2020 Pazar günü 07.00 ile 10.00 saatleri arasında, YKS için 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 07.00 ile 17.00 ile 28 Haziran 2020 Pazar 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık tutularak, sınava giriş belgesi ile bir fotoğrafını yanında getiren adaylara sadece “Geçici Kimlik Belgesi” verilmesi İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

ADAYLARA MASKE VE DEZENFEKTAN MENDİL VERİLECEK

Pandemi önlemleri kapsamında; sınav binası girişinde sınav binalarına sosyal/fiziksel mesafe kuralına göre sıra oluşturulması, oturacağı masa ile adayların ellerine dezenfektan uygulaması yapılması ile maske ve dezenfektan mendil dağıtımı yapılacak.

SOSYAL/FİZİKSEL MESAFE UYARISI

Yaşamakta olduğumuz küresel Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yığılmayı önlemek ve adayların/görevlilerin binaya alınmasında sosyal/fiziksel mesafeyi korumak için şerit ile ayrılmış ayrı bir alan oluşturulacak, bu alana adaylar ve görevliler dışında hiç kimseyi alınmayacaktır.

Bu nedenle, sınavlara girecek adayların ailelerinin sınav bahçesi ve bina alanlarında bulunmalarına müsaade edilmeyecektir.

ADAYLAR SINAV BAŞLAMA SAATİNDEN “EN AZ” BİR SAAT ÖNCE SINAV MERKEZLERİNDE HAZIR BULUNSUNLAR

Pandemi önlemleri kapsamında maske dağıtımı ve dezenfektan uygulaması yapılması, adayların binalara girişlerinde üst araması ve kimlik kontrolleri ve esnasında oluşabilecek gecikmelerden dolayı, adayların sınav başlama saatinden en az bir saat önce sınav merkezleri önünde hazır bulunmaları gerekmektedir. Adayların sınav binalarını birkaç gün önceden görmesi de yaşanabilecek zaman kayıplarının önüne geçecektir.

SINAV BİNALARINA SON GİRİŞ SAATLERİ VE SINAV BAŞLAMA SAATLERİ

MSÜ ve YKS’nin 1. oturumu TYT ve 2. oturumu AYT için adaylar saat 10.00’dan sonra, 3. oturum YDT için saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

MSÜ-Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı, 14 Haziran 2020 Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav Saat 10.15’te başlayacak.

YKS 1. oturumu olarak da bilinen Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilecek. Saat 10:15’te başlayacak.

YKS’nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ise 28 Haziran 2020 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınav da aynı TYT gibi saat 10:15’te başlayacak.

YKS 2020’nin 3. ve son oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) de 28 Haziran 2020 Pazar günü gerçekleştirilecek. Saat 15:45’te başlayacak.

SINAV MERKEZLERİ VE ADRESLERİ

İlimizde sınav yapılacak olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) ve Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında (YKS), Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait binaların adresleri belli oldu.