Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

DEPREMDE YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

DEPREMDE YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI
12 Kasım 1999 Düzce Depreminin 20. Yılında, Demokrasi Meydanında anma töreni düzenlendi. Törende, deprem konulu fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı, depremde yaşamını yitiren vatandaşlar için Mevlidi Şerif okutuldu.


Haber: Fatih Mehmet Yalınız

Programa, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Cihan Başaran, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

12 Kasım depreminde yaşamını yitiren vatandaşlar için, Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı tarafından bir program düzenlendi.

Düzenlenen programda ilk olarak protokol tarafından Demokrasi Meydanı’nda Bolu Kent Konseyi tarafından hazırlanan “Deprem” konulu Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı ve sergi gezilerek bilgi alındı.  

Ardından, Bolu Valisi Ahmet Ümit ve il protokolü tarafından AFAD, UMKE, Türk Kızılay ve Bolu Belediyesi itfaiyesi tarafından açılan stantlar gezildi.

“DEPREM DEĞİL BİNALAR ÖLDÜRÜYOR”

Törende ilk konuşmayı yapan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, depremin değil insanların yaptığı binaların ölüme sebebiyet verdiğini altını çizerek; “Biz Bolu’da 17 Ağustos depremini çok şiddetli bir şekilde yaşadık. Bu depremin artçıları hissedilirken Bolulular ve Düzceliler olarak ikinci depremi korku ile bekliyorduk. Korktuğumuz da 12 Kasım akşamı saat 18.57’de başımıza geldi. Çok büyük bir depremdi, 7.2’lik depremdi. Düzce depremi diye geçse de aslında bu depremden en etkilenen Bolu olmuştu. Çünkü deprem Kaynaşlı’da meydana gelmişti ve fay yırtığı da bize doğru gelmekteydi. Depremin buradaki ivmesi çok daha yüksekti. Bizim şansımız Bolu’daki binaların kurallara uygun yapılması ve ilimizdeki zeminin Düzce’ye göre bir nebze iyi olması. Buna rağmen çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Allah gani gani rahmet eylesin. 1998’den sonra yapılan yapılarda bir hasar yoktu. Çünkü yönetmelik değişmişti. O yönetmeliğin üzerine birkaç kez daha yönetmelik değişti. Bu yönetmeliklerin tamamı binaların daha güçlü hale getirilmesine dönüktü. En son yeni statik yönetmeliği de yürürlüğe girdi. Kurallara uyduğumuz takdir de, bu yönetmeliklere uygun yapılar yaptığımız takdir de yen binaların, bir depremde yıkılması mümkün görünmüyor. Hepiniz biliyorsunuz aslında deprem değil binalar öldürüyor. Depremde yer yarılıp insanlar içine düşmüyor. İnsanların yaptığı binaların yıkılması yüzünden insanlarımızı kaybediyoruz. O yüzden İstanbul depremi hatırlatıcı oldu. Tekrar geçmişte neler yaşadığımızı hatırladık. Gerekli önlemleri maalesef alamadığımızı hatırladık. Beklenen büyük deprem öncesindeki bu yaşananlar hepimize, belediyelere, yetkililere ders olur. Gecikmişte olsak umarım gerekli önlemleri alırız” diye konuştu.

“DEPREME HAZIRLIK KOMİSYONU KURDUK”

‘Depreme Hazırlık Komisyonu’ kurduklarını da ifade eden Başkan Özcan, “İstanbul depreminden sonra biz belediye meclisinde tüm siyasi partilerin katılımı ile ‘Depreme Hazırlık Komisyonu’ kurduk. Bu komisyonun amacı depreme hazırlık aşamalarını gözden geçirmek hem de olası İstanbul depreminden sonra Bolu’ya gelmesi muhtemel yüz binlerce kişinin nerede nasıl yaşayacağını planlamak. Bu konuda arkadaşlarımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD kurumlarımız ile gerekli istişareleri sürdürecekler” şeklinde konuştu.

“DEPREMLE YAŞAMAYI ÖĞRENMEK ZORUNDAYIZ”

Başkan Özcan’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Bolu Valisi Ahmet Ümit ise depremde hayatını kaybedenleri rahmetle andığını ve depremle yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını belirterek, “Bugün maalesef 48 vatandaşımızı kaybettiğimiz, 4 binin üzerinde vatandaşımızın yaralandığı, 14 bine yakın binanın hasar gördüğü veya yıkıldığı afetin bir saat öncesinde bir arada bulunuyoruz. Öncelikle Allah ne bize ne de bir başkasına bu tip afetleri yaşatmasın. Depremle yaşamayı öğrenmek zorundayız. Bunu hepimiz söylüyoruz fakat istediğimiz seviyeye ulaşmış değiliz. Söylediğimiz gibi bu memleketin gerçeklerinin başında deprem geliyor. Vatandaşlarımız, yetkililerimiz ve tüm vatandaşlarımız artık daha bilinçli. Umarım bu artarak devam eder. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı tekrar rahmetle anıyoruz.” diye konuştu.

Stantların gezilmesinden sonra depremde hayatını kaybedenler için Yasin’i Şerif okundu. Saatler 18.57’yi gösterdiğinde de sirenler çalarak depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.