Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

ÇOCUKLARI LİSEYE YERLEŞEMEDİ VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

ÇOCUKLARI LİSEYE YERLEŞEMEDİ VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ
Liseye Geçiş Sistemi (LGS) 2. nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolu’da istedikleri okula yerleşemeyen öğrenciler velileri ile birlikte Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanarak açıklamada bulundular. Mağduriyetlerinin giderilmesi için Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna tercih dilekçelerini verdiler.

Haber: ASLI AKIŞ

2019-2020 eğitim öğretim sezonunda okulların açılmasına kısa bir süre kala Bolu’da herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenci velileri yaşadıkları durum sonrasında nakil sonuçlarından memnun olmadıklarını ve bu sistemin değişmesi gerektiğini söyleyerek Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandılar. Velilere ve öğrencilere Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici de destek vererek çocukların geleceğine sahip çıktıklarını söyledi.

“BU OLAY BİZİM AÇIMIZDAN TRAJEDİ”

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici; “14-15 yaşında zorunda eğitim çağında olup da maalesef şu anda herhangi bir okula yerleştirilemeyen velilerimiz ve öğrencilerimizle birlikteyiz.  Bu olay gerçekten bizim açımızdan bir trajedi. En temel hakkımız olan yurttaşlık ve eğitim hakkımız için burada olmak ayrıca bize zul aslında. Bu sınav sistemi geldiğinde iki yıl önce biliyorsunuz denildi ki çocuklarımıza stres yaşatmayacağız. En güvenli okul evine yakın okuldur. Çocuklarımızı adrese dayalı kayıt edeceğiz diye bir sınav sistemi getirdiler. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak biz tamam ama niyet bu değil dedik. Çünkü biz biliyorduk ki iki yıl önce yaptığımızı açıklama neyse sonuçlarını aynen yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“RAHAT OLUN ÇOCUĞUNUZ BİZE EMANETTİR AÇIKLAMASI DUYMADIK”

Gezici, bu yıl 400 öğrencinin açıkta kaldığını belirterek; “Her ilde de ilimizde de sokak sokak bir imza kampanyası düzenledik. Geleceğime dokunma, çemberimize sığmayız dedik ve bine yakın velimiz imza topladık. Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne biz de getirdik. Gelinen sonuç gecen yıl itibariyle 400 öğrenci açıkta kaldı. Geçen yılda aynı sayıda açıkta kalan öğrenci vardı. Biz gerek kamuoyuyla gerek milli eğitimle bu sistemle ilgili eleştirilerimizi verdik.  Geçen yıl 450 öğrenci açıkta kaldı. İkinci yerleştirmelerde ek kontenjan açıldı ve öğrencilerimiz yerleşti. Ancak bakanımızda Bolu’ya geldi biliyorsunuz. En yüksek kademe olan bakanlığa kadar velilerimizin mağduriyetini ilettik. Bolu da gecen yılda bu sene de 400 öğrenci açıkta lütfen bu işkenceye son verin dedik. Velilerimiz ve öğrencilerimiz gideceği okulu bilsinler istedik. Ama şimdiye kadar ne bakanlık ne milli eğitim müdürlüğü hiçbir şekilde bu öğrenci ve velilere siz rahat olun çocuğunuz bize emanettir. Yâda rahatlatıcı bir açıklama duymadık ve nihayetinde iş buraya kadar geldi” ifadelerini kullandı.

“BU ÇOCUKLARIN TRAVMASINI KİM TELAFİ EDECEK?”

Zehra Kulalı Gezici; öğrencilerin ve velilerin yanlarında olduklarını vurgulayarak; “Okulların açılmasına günler kala cumaya kadar son dilekçelerimizi de vereceğiz. 6 Eylül’e kadar bu velilerin eziyeti de bitmeyecek. 9 Eylül de de okullar açılacak. Peki, bu 14,15 yaşında akranlarıyla bile konuşurken çekinen bu çocukların travmasını kim telafi edecek. Bu olay meslek lisesi ve imam hatip lisesi dayatmasıdır. Belirlenen kontenjanlara baktığımız da şu anda 400 açıkta ve maalesef meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde kontenjan boş. Hala okullaşma politikası veliye ve öğrenciye rağmen yapıyor. Bu velilerimiz akademik eğitim istiyor.  Bu velilerin çocuklarının eğitim yoluyla bir gelecek yolu kurma hayali var.  Dolayısıyla sınavla çaldığımız, yarış atına çevirdiğimiz çocukların hayallerini çalmaya hiç kimsenin hakkı yok.  Bu bizim en temel yurttaşlık hakkımız. Kimse çocuklarını sokakta bulmadı. Velilerimiz ve çocuklarımız bu konuda yalnız değil” dedi.

“OKULLAŞMA POLİTİKALARINA SON VERİN DİYORUZ”

Yaşanacak mağduriyet sonrası eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak yöneticilere seslenen Gezici; “ Buradan doğacak bir mağduriyet olursa şayet, eğitim ve bilim emekçileri sendikası olarak en başta söylediğimiz gibi mutsuz insanların mutlu öğretmenleri olmayı reddediyoruz dedik reddedeceğiz. Velilerimiz ve öğrencilerimiz huzurla istediği okula yerleşene kadar bu mücadele devam edecek. Çünkü burada bizi yıldırmak istiyorlar. Ya boş kontenjana pes edip yazdırmak istiyorlar ya da parası olanın parası kadar özel eğitime sermayeye karşı bir teşvik var bu da olmazsa açık lise. Bu ülkede 1 milyon 600 bin öğrenci açık lisede. Bu çocuk işçiliği demek, bu çocuk evliliği demek. Biz bunu reddediyoruz. Bu velilerimizle birlikte mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizi, akademik kamusal eğitim talebimizden vazgeçmeyeceğimizi ve bu mücadeleyi bir yurttaşlık sorumluluğu olarak yapacağımızı buradan herkese duyuruyoruz. Bu mağduriyetlerin oluşmaması için Bolu’da ki eğitim yöneticilerine sesleniyoruz. Önümüzdeki yılda bu mağduriyet olmasın. Gelin ortak aklımızı çalıştıralım birlikte karar verelim. Veli ve öğrenciye rağmen okullaşma politikalarına son verin diyoruz” şeklinde konuştu.

“EVİNİN KARŞINDAKİ OKULA ÇOCUĞUNU GÖNDEREMEYEN VELİLER OLDUK”

Oğlunun herhangi bir liseye yerleşemediğini ve açıkta kaldığını söyleyen İsmet Erdem; “2018-2019 eğitim öğretim yılında adrese dayalı eğitim sistemi başlığı adı altında eğitimlere başladık. Fakat Bolu’da akademik eğitimin devam etmesi için açılmış olan kayıt alanları sebebi nedir hala çözebilmiş değiliz birden genişletildi. Kayıt alanı genişletilmesine maruz olarak evinin karşındaki okula çocuğunu gönderemeyen veliler olduk. Ortaöğretim başarı puanı 80-90 olan akademik olarak da düşük sayamayacağımız ortalamaya sahip öğrenciler maalesef şu an diretme ile endüstri meslek, imam hatip ve açık lise ekonomik durumu iyi olanlarda özel liseye yönlendiriliyoruz.” diye konuştu.

“DAYATMAYA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”  

Erdem, hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceklerinin altını çizerek; “Bizim anayasal hakkımız var. Benim çocuğumun akademik kariyerine, eğitim öğretim hayatına ben karar veririm. Birilerinin dayatması, diretmesi ile ben çocuğumu yönlendirmeyeceğim. Kurban bayramı geçti, yaz tatili geçti maalesef ergenlik çağına girmiş bu çocuklar hem psikolojik hem de sosyal açıdan travma yaşıyorlar. Gelecekleri hakkında sorular soruyorlar. Biz niye buradayız? Baba biz hangi okula gideceğiz? Ben okul hayatımı nerede devam ettireceğim? Endüstri meslek lisesine mi gideceğim? Diye sorular alıyoruz. Biz çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz. Hiçbir şekilde bu dayatmaya boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından veliler ve öğrenciler Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonuna dilekçelerini verdiler.