Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Bolu’nun ilk çocuk meclisi kuruldu

Bolu’nun ilk çocuk meclisi kuruldu
7 – 14 yaş arası ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden oluşacak çocuk meclisi Bolu Belediye Meclis Salonunda düzenlenen törenle kuruldu.


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda belediye başkanlığı makamına oturan ve meclis kurulması yönünde ilgili birimlere talimat veren Oğuz Kaan Demiroğlu, çocuk meclisinin başkanı oldu.

HABER: MEHMET FATİH YALINIZ

33 ilkokul 29 ortaokul öğrencisinden oluşan Çocuk Meclisi için Bolu Belediye Meclis Salonunda düzenlenen törene Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Kent Konseyi Başkanı Refik Özçelik, kent konseyi üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çocuk Meclisinin kurumasında emeği geçen herkese teşekkür eden Çocuk Meclisi Başkanı Oğuz Kaan Demiroğlu, “23 Nisan’da temsili olarak oturduğum belediye başkanlığında çocuk meclisi açılması konusunda bir istekte bulunmuştum ve bu isteğimi bir hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiği için Sayın Belediye Başkanımız Tanju Özcan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çocuk Meclisimiz kentlerinde alınacak kararlarda söz sahibi olmaları, demokrasi kültürünün benimsemeleri, kendi oylarıyla seçme ve seçilme deneyimi yaşayabilmeleri ve sorumluluk sahibi olabilmeleri için ortam oluşturmaktadır. Bu ortamın oluşturulması için Çocuk Meclisinde özellikle Çocuk Sorunları Komisyonu, Kültür ve Sanat Etkinlikleri Komisyonu, Doğal Afetler ve Çocuk Komisyonlarına yer verilmelidir.  Belediyemizin bünyesinde kurulan Çocuk Meclisimiz Bolu’muz adına hayırlı olsun.” dedi.  

Daha sonra konuşmasını yapan Bolu Kent Konseyi Başkanı Refik Özçelik, ise Çocuk Meclisine her türlü yardımı yapmak için hazır olduklarına dikkat çekti. Özçelik “Kent Konseyimizin görevi seçilmiş ve atanmışlara yardımcı olmak, yapılan işleri takip etmek, gördüğü bazı eksiklikleri belediye meclisine sunmak, ayrıca belediyenin yapmış olduğu çalışmaları halkla bütünleştirmek gibi görevleri var.  Kent Konseyimizde bir kadın meclisi var, bir gençlik meclisi var, bir de özel bireyler meclisi var. Bunlar yıllardan beri çalışmalarına devam ediyorlar. 23 Nisan’da belediye başkanlığı makamına oturan Oğuz Kaan, bir talimat vermişti, bir çocuk meclisi kurulmasını istemişti. Biz bu talimatı emir kabul ettik, zaten bunu da düşünüyorduk. Hemen faaliyete geçtik ve hızlı bir şekilde meclisin kurulması için çalışmalara başladık. Umarım güzel çalışmalar olacak. Onlara her türlü yardımı yapmak boynumuzun borcudur.” diye konuştu.

“Bizlerin yaşına geldiğinizde Bolu’yu siz yöneteceksiniz”

Çocuk Meclisinin kurulmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise, gerek kendisi, gerekse daire müdürlerinin Çocuk Meclisinin çalışmalarına yardım edeceğini söyledi. Özcan şöyle konuştu; “Bizim adım atmamıza gerek kalmadan 23 Nisan’da Oğuz Kaan benden önce o talimatı verdi. Ben de çok memnun oldum. Kent Konseyimiz de sağ olsunlar hemen hazırlıklarını yapmışlar. 62 kişiden oluşacak bu meclis. Benim bir önerim var. Burada bir eşit temsil olsun, 62 ise, 31’i kızlardan, 31’i erkeklerden olsun. Bir de okullar arasında adalet sağlamak lazım. Herhalde birinci başkan Oğuz Kaan olacak. Bunla ilgili bir mevzuat çalışması da yapılacak. Bunu sadece kurmakla yetinmeyin sevgili çocuklar, belli periyotlarda buraya gelin toplanın. Bizden yardım istediğinizde biz size yardımcı oluruz. Gerek ben, gerek daire müdürlerimiz, onlar size her konuda yardımcı olur. Bunu kurup bırakmayalım, bugün bu koltuklarda misafir olarak oturuyorsunuz, yarın bu koltuklarda asil olarak oturacaksınız bizlerin yaşına geldiğinizde. Bolu’yu siz yöneteceksiniz, Türkiye’yi yönetecek olanlar bugünün çocukları arasındalar. O anlamda bunu kurmak yetmez, aktif hale de getirmek lazım.”

Konuşmaların ardından törene katılan öğrenciler Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Çocuk Meclisi Başkanı Oğuz Kaan Demiroğlu’na taleplerini ilettiler.