Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI

23 NİSAN COŞKUYLA KUTLANDI
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği dünyada kutlanan ilk bayram olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temellerinin atıldığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 99’uncu yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı.


Haber: Aslı Akış

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilk tören Anıtpark'ta düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe tarafından öğrencilerle birlikte Atatürk Anıt’a çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı ile Bayraklar göndere çekildi.

Anıt Park’taki törenin ardından 3000 kişilik Karaçayır Spor Salonu’nda yapılan törene Bolu Valisi Ahmet Ümit, AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu İdare Mahkemesi Başkanı Turgut Delal, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Nadir Çelik, daire müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

3000 kişilik Karaçayır Spor Salonu’ndaki program Saygı Duruşunun ardından Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 23 Nisan mesajının dinlenmesinin ardından Bolu Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

“ÜLKEMİZİN TEMİNATI SİZ ÇOCUKLARSINIZ”

Tepe; “Bundan tam 100 yıl önceydi. Dünya savaşını kaybetmiş ve topraklarımız işgal edilmeye başlanmıştı. Ülkemize sınırı dahi olmayan Fransızlar, İngilizler, İtalyanlar, Ruslar ve bunların kuklaları, Türk milletine yaşam alanı bırakmak istemiyordu. Fakat bu milletin tarih boyunca hiçbir zaman esareti kabul etmediğini, bu yüzden 16 devlet kurduklarını unutuyorlardı.  Türk milleti Kuvayi Milliye ruhuyla karşı koymaya başlamış Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla Milli Mücadele liderini bulmuştu. Erzurum ve Sivas’ta kongreler düzenlenmiş kurtuluş reçetesi yazılmıştı. Ulusun geleceğine yine ulusun kendisi karar verecekti.  Mustafa Kemal 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM’ni açtı. TBMM’nin varlığı ülkemizin geleceğinin teminatıdır. Geleceğimizin bir diğer teminatı da çocuklarımızdır.  Mustafa Kemal Atatürk, onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak milli bayramımızı çocuklara armağan etmiştir” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Tepe’nin ardından ödül törenine geçildi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı İlk ve Ortaokullar arasında yapılan “Çocukların Gözünde 23 Nisan Bayramı ve 23 Nisan Çocuk Eğlenceleri” konulu resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Resim dalında il birincisi Koç İlkokulu öğrencisi Aylin Özel,  il ikincisi Yıldırım Beyazıt İlkokulu öğrencisi Ecrin Yılmaz, İl üçüncüsü Gazipaşa İlkokulu öğrencisi Elif Söğütoğlu olurken, Şiir dalında İl birincisi İzzet Baysal Ortaokulu öğrencisi Dilara Yalçın, İl İkincisi, Karaköy Toki Ortaokulu öğrencisi Ezgi Erten, İl üçüncüsü 60. Yıl Ortaokulu öğrencisi Eda Nur Öztürk oldu.

Yarışmada dereceye giren öğrencilere ise ödülleri Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından verildi.

“MİLLİ BAYRAMLARA COŞKUYLA KUTLANMALIDIR”

Ödül töreninin ardından Bolu Valisi Ahmet Ümit çocuklara seslendi. Ümit; “Milli bayramlar devletimizin en önemli vitrinleridir” diyerek “Milli bayramlar aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının en yüksek noktaya ulaştığı müstesna günlerdir. Milli bayramlar anlamına yakışan bir şekilde coşkuyla kutlanmalıdır. Çağın Vahşi sömürgecileri tarafından; Karahanlılardan Gaznelilere, Selçuklulardan Osmanlılara, tarih sahnesinden silinmek istenen Yüce Türk Milletinin, siyasal tarihin Devletler çöplüğüne atıldığının düşünüldüğü bir anda, gencinden yaşlısına, din adamından sanatçısına her yaştan ve meslekten insanımızın, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, en zor şartlarda Dünyanın tüm emperyalistlerine meydan okuyarak küllerinden yeniden doğduğu bir gündür” diye konuştu.

“23 NİSAN MİLLETİMİZİN ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK İRADESİ”

Vali Ümit konuşmasının devamında; “23 Nisan 1920, millet egemenliğinin öne çıkarıldığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı, milletimizin özgürlük ve bağımsızlık iradesinin dünyaya ilan edildiği, zalimlere bu iş daha bitmedi dendiği bir tarihtir. Aynı zamanda 23 Nisan Büyük Atatürk tarafından geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımıza ve Dünya çocuklarına bayram olarak armağan edildiği gündür. Bu vesile ile Tüm çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramlarını tebrik ediyorum. Bu anlamlı günün şanına yakışır bir şekilde kutlanmasına vesile olan öğretmen, öğrenci ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Devletimizin kurucuları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, Kahraman Gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

MUHTEŞEM KUTLAMA

Konuşmaların ardından büyük emeklerle hazırlanan törende okulun öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı kutlama etkinliğine geçildi. Gazipaşa İlkokulu tarafından hazırlanana dans ve canlandırma gösterileri seyircilerden büyük alkış alırken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışına kadar yaşanan süreç muhteşem bir koreografi ile izleyicilere aktarıldı.

Kutlamalar Milli Kahramanlarımızın Türkiye haritası içerisinde yer almaları ve halk oyunları ile son buldu.