Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“ULUSAL BASININ İLGİSİNİ ÇEKECEK İDDİALAR ORTAYA ÇIKARSA...”

“ULUSAL BASININ İLGİSİNİ ÇEKECEK İDDİALAR ORTAYA ÇIKARSA...”
Türk Eğitim Sen Bolu Şubesi Başkanı Erhan Bayram, Bolu Fen Lisesinde yaşandığı iddia edilen mobbing ve usulsüzlük şikayetleri hakkında açıklamada bulundu. Bayram, mobbing iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açma talebine Bolu Valiliği tarafından izin verilmediğini söyledi.

Vali Ümit’in soruşturmaya izin vermediği iddiasında bulunan Kamu Sen İl Temsilcisi Erhan Bayram, “Bu kararınızın başka mobbing girişimlerine cesaret verecek, benzer uygulamalar söz konusu kurumda ya da başka kurumlarda devam edecek midir?” dedi.

“BOLU VALİLİĞİ TARAFINDAN İZİN VERİLMEDİĞİNİ MÜŞAHEDE ETTİK”

Soruşturmayla ilgili gerekli izinlerin çıkmaması üzerine açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Bayram, “Daha önce Bolu Fen Lisesindeki birtakım olumsuzluklarla ilgili düşüncelerimizi üyelerimizin, eğitim çalışanlarının ve kamuoyunun sesi olmak adına paylaşmıştık. Bu paylaşımları yaparken "Fen Lisesi gibi, İlimizin göz bebeği bir eğitim kurumunun mobbing, usulsüzlük (v.b.) konularla anılmasından" duyduğumuz rahatsızlığı da net bir biçimde ifade etmiştik. Lakin maalesef ki mobbing iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açma talebine Bolu Valiliği tarafından izin verilmediğini müşahede ettik” şeklinde konuştu.

“NEDEN GERİ ÇEVİRDİNİZ?”

Başkan Bayram, “Öncelikle ifade edelim ki, bu karar tabi ki Sayın Vali'nin yetkisi dahilindedir. Fakat kamu vicdanı adına şu soruları sormak gerekir düşüncesindeyiz: Sayın Vali; söz konusu Fen Lisesi öğretmeninin başvurusu üzerine Cumhuriyet Savcılığının talep ettiği soruşturma başlatma talebini neden geri çevirdiniz? Eğer sizde söz konusu iddianın gerçek dışı olduğu kanaati hasıl olduysa neden yargıda konunun temize çıkmasına ve bu şekilde vicdanların rahatlamasına fırsat tanımadınız? Eğer bu eylemin gerçekleşmiş olma ihtimali olduğu kanaatindeyseniz neden konunun Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulmasına izin vermediniz?

Bu kararınızın başka mobbing girişimlerine cesaret verecek, benzer uygulamalar söz konusu kurumda ya da başka kurumlarda devam edecek midir? Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuyla ilgili doğru ve tarafsız bilgilendirilmiş midir? Bu soruşturma sonucunda bizim bilmediğimiz, ulusal güvenliğe tehdit oluşturması muhtemel devlet sırlarının ortaya çıkma ihtimali mi vardır? Söz konusu kurumla ilgili, gelecekte ulusal basının da ilgisini çekecek başka çarpıcı iddialar ortaya çıkarsa Sayın Valinin tavrı ne olacaktır. Konuyla ilgili akıllarda ve vicdanlarda oluşmuş olan soruları çoğaltmak mümkün. Lakin inanmadığımız, inanmak istemediğimiz, Yüce Türk Devletinin iradesini, ilimizde en üst düzeyde temsil eden Valilik makamına resmi yetkisi olmayan kişi ya da kişilerin konuyla ilgili telkinde bulunmuş olması ihtimalidir” diye konuştu.