Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

"BOLU’NUN GÜNEŞİNİ BİLE İSRAF EDEMEYİZ"

Cumhur İttifakı ve AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, Ticaret Bakanlığından Bolu’ya davet ettiği Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt başkanlığındaki uzman heyeti kabulünde yaptığı konuşmada “Bolu’nun her kaynağını halkımızın hizmetine yönelik kullanmak zorundayız. Güneş Enerjisinden elektrik üreterek, esnafımızın maliyetlerini aşağıya çekeceğiz. Bolu’nun Güneşini bile israf edemeyiz” dedi.
Fatih Metin’in daveti üzerine Bolu’ya gelen ve İzzet Baysal Sanayi Sitesi ile Yeni Sanayi Sitesi Şantiye alanında incelemelerde bulunan Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Alper Bozkurt başkanlığında, Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifleri alanında Ticaret Uzmanı olan Gülsüm Gözde Durmaz Ayanoğlu ile Ticaret Uzmanı Melih Korkmaz’dan oluşan heyet, çalışmaları sonrasında Fatih Metin’e bilgi sundular. 

İzzet Baysal Sanayi Sitesi Derneği Başkanı Salim Yücel ile de bir görüşme yapan heyet, güneş enerjisinden elektrik üretimi, enerji kooperatiflerinin esnafa sağladığı kolaylıklar ve avantajlar hakkında bilgiler verdiler. Kayseri Marangozlar Sanayi Sitesinde daha önce gerçekleştirdikleri, çatının tamamen güneş panelleri ile kaplanması suretiyle elektrik üretim projesi hakkında deneyimlerini de aktaran uzman ekip, Bolu’nun Sanayi dükkanlarının çatılarının solar panellerle kaplanmasıyla, esnafın 30 yıla kadar bir süre ile iki yönlü karı olacağını ifade ettiler. Esnafın hem elektrik fiyatlarını sabitleyerek maliyetlerini düşüreceklerini, hem de ulusal sisteme elektrik satarak para kazanabileceklerini hatırlattılar. Bolu’da İzzet Baysal Sanayi Sitesi ile inşası devam eden Yeni Sanayi Sitesi çatılarının Güneş Panelleri ile kaplanması ile 30 Megawat’a kadar elektrik üretmenin mümkün olabileceğini, yerinde yaptıkları inceleme ile tespit ettiklerini ifade ettiler. Ayrıca bu sistemin kurulması için Kalkınma ajanslarından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı fonlarından kaynak bulunarak, esnafın cebinden para çıkmadan projenin hayata geçirilebileceğini söylediler.

Cumhur İttifakı AK Parti Bolu Belediye Başkan Adayı Fatih Metin, çalışma yapan heyete teşekkür ederek, bu çalışmanın hayata geçirilmesinin milli ekonomi bakımından çok önemli olduğunu, esnafın da doğrudan cebine fayda sağlayacağını belirtti. Sanayi esnafının en önemli gider kaleminin elektrik olduğunu hatırlatan Metin; “Esnafımıza gelir getirecek bu projeyi esnaflarımızla büyük bir toplantı yaparak anlatacağız. Böylelikle ülkemize Allah’ın bahşettiği güneş enerjisi hem boşa gitmeyecek hem de Bolulu esnafımız kazanacak. Ticaret Bakanlığımızdan gelen arkadaşlarım bu projesi Belediye ekibimizle birlikte neticelendirmek için çalışmalarına devam edecekler” diyerek sözlerini tamamladı.