Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

BOLU’DA BALMUMU HEYKELLERİ MÜZESİ

BOLU’DA BALMUMU HEYKELLERİ  MÜZESİ
Türkiye’nin ilk Balmumu Heykel Müzesi, Esas 14 Burda AVM’de açıldı. Balmumu heykelleri sergisi İstanbul’dan kalktı geldi ve 35 heykel Boluluların beğenisine sunuldu.


Müzede, Latife Hanım, İbn-i Sina, Yunus Emre, Mimar Sinan, Levent Kırca, Kemal Sunal, Madonna, 2. Katerina, Elvis Presley, Terminator-3’teki haliyle Arnold Schwarzenegger, Şeyh Şamil, Rauf Denktaş, Atilla, Bruce Willis, Kaptan Kusto gibi ünlü kişilere ait balmumu heykeli yer alıyor.

Haber: Aslı Akış

Esas 14 Burda AVM ziyaretçilerini Türkiye’nin ilk Balmumu Heykel Müzesi ile buluşturdu. 19 Ocak – 19 Mart tarihleri arasında açık olacak müzede Türk ve dünya tarihinde yer etmiş isimlerin balmumu heykelleri, gerçek ölçülerine uygun şekilde, protez göz, diş ve saç kullanılarak özenle hazırlanmış olup gerçeğini aratmadı.

Serginin organizatörlüğünü yapan aynı zamanda Balmumu Heykeli Müzesi sahibi Jale Kuşhan gelen ziyaretçilere heykeller hakkında bilgi veriyor müzeyi gezenler ise adeta tarihte yolculuğa çıkıyor.

Balmumu Heykeli Müzesi sahibi Jale Kuşhan, Dünyada bire bir rehberlik hizmeti verilen tek balmumu müzesi olduklarını kaydederek ; “35 Türk ve dünya ünlüsü var sergide. Popüler sanatçılarda var ama tarihi şahsiyetler ağırlıkta. Dünyada birebir rehberlik hizmeti verilen tek balmumu müzesiyiz. Dolayısıyla görsel anlatım akılda kalıcı. Ziyaretçilerimiz birçok kalıcı bilgi ile ayrılıyorlar.  Öğrenciler için son derece yaralı çünkü birçok öğrenci sınavda soru çözebiliyor. Daha sonra teşekkür için gelen öğrenciler olabiliyor sınavda sayenizde soru çözdük diye. Her ilde olduğu gibi burada da oldukça yoğun ilgi var. İkinci gelişimiz Bolu’ya.  Heykellerin gözleri protez göz, dişleri protez diş, saçları gerçek. Saç, sakal, bıyıklar çuvaldız gibi bir aparat ile tek tek takılıyor yapıştırma değil. Büyük bir emek gerekiyor bunlar yapılırken.  Bazen 1-1,5 ay saç, sakal ekimi sürebiliyor.  Müzeye gelenler hem eğleniyorlar hem bilgi tazeliyorlar mutlaka yararlı olacaktır. Çıkışta da tarihi giysiler giyebiliyorlar onlarla fotoğraf çekebiliyorlar” şeklinde konuştu.