Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

REKTÖR ALİŞARLI’NIN FİKRİ HOŞ KARŞILANMADI

REKTÖR ALİŞARLI’NIN FİKRİ HOŞ KARŞILANMADI
İlimizin önde gelen esnaflarından olan ve İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yamaner, BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı’ya, sosyal paylaşım sitesinden çok anlamlı ve manidar cevaplar verdi.

08 Ocak 2019 tarihinde yapılan Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis toplantısına katılan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Rektörü Mustafa Alişarlı’nın toplantıda yaptığı açıklamalara cevaben şahsi facebook hesabından görüşlerini paylaşan Yamaner, “hedefe ulaştık mı?” Diye sordu. Fatih Yamaner açıklamasında, “Mevcut Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizin hedefi olan tüm Türkiye’de öncelikli tercih edilebilir bir üniversite olmasının sağlanmasını başarmak ve iş dünyasında aranılan mezun öğrenciler yetişmesini başarmak olmalıdır. Bu hedefe ulaştık mı?” cevabını verdi.

YAMANER’İN GÖRÜŞLERİ;

“08 Ocak 2019 tarihinde meclis üyesi olduğum Bolu Ticaret ve Sanayi Odası meclis aylık toplantısına sağlık rahatsızlığım nedeniyle katılamadım. Bu toplantıda odamızı ziyaret eden AİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı’nın açıklamasını http://ajanda.ibu.edu.tr/?p=158918 linkten okudum. Toplantıda bulunamadığım için Ticaret Odası meclis üyesi olarak kişisel görüşümü paylaşmak istiyorum. Bir Bolulu ve üniversitemizin Bolu kampüsü Gazi üniversitesine bağlıyken, 1993 yılında büyük hayırseverimiz İzzet Baysal’ın ismi ile Gölköy’deki kampüsten mezun olan ilk öğrencilerden olarak üniversitemizin gelişimini yakinen takip ediyorum. Tabi ki ilimizde gelecekte yeni iki üniversitesinin kurulma fikri doğru olabilir. Bu fikir öğrenci sayısı artışına, ilimizin ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sağlayabilir. Ama bugün için BAİBÜ istenilen başarıya ulaşmadan değil!

Benim öncelikli görüşüm şudur.

Mevcut Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitemizin hedefi; tüm Türkiye’de öncelikli tercih edilebilir bir üniversite olmasının sağlanmasını başarmak ve iş dünyasında aranılan mezun öğrenciler yetişmesini başarmak olmalıdır. Bu hedefe ulaştık mı? Biliyorum ki büyük hayırsever ve üniversitemizin kurucusunun hedefi de BAİBÜ’nün ülkemizde ilk 15-20 üniversite arasına girmesiydi. Belki fiziksel yeterlilik ile öğrenci sayısında bu seviyede olabiliriz. Fakat kalite ve tercih sıralamasında arzu edilen seviyeye geldiğimizi gözlemlemiyorum. Ben de diyorum ki ticari hayat tecrübemle de stratejiler çok önemlidir. Bir mezun olarak beklentim öncelikli hedef kalite ve başarı yükselmesidir. Sadece “Teknik” gibi kelimeler kullanılarak başarıyı yükseltmek mümkün olabilir mi? Stad projesi yerel yönetimlerin projesi olmalıdır. Lütfen bütçeniz varsa bunu akademik başarının artması için kullanınız. Böylece üniversitemizin kurucusunun ve tüm Boluluların beklentisini karşılamış olursunuz.

Not: Ticaret odası meclis üyesi olarak kişisel görüşümü sağlık nedeniyle raporlu olduğumdan toplantıda paylaşamadığım için kamuoyu ile paylaşıyorum.”