Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“1 MİLYON KİŞİYE YETECEK SU SORUNUNU ÇÖZECEK”

“1 MİLYON KİŞİYE YETECEK SU SORUNUNU ÇÖZECEK”
Bolu Belediyesi, Devlet Su İşleri ve Artit Arıtma Turizm İnşaat ve Tic. A.Ş arasında gerçekleşen Karadere içme suyu ishale hattı ihalesinin yer teslim töreni yapıldı.

Haber: ASLI AKIŞ

Bolu Belediyesi başkanlık makamındaki imza törenine, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Necmi Arman, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, Artit Arıtma Turizm İnşaat ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü İlker Konyalıoğlu ile Devlet Su İşleri Şube Müdürü Kazım Doğru katıldı.

Devlet Su İşleri ile Artit Arıtma Turizm İnşaat ve Tic. A.Ş. arasında yapılan ihalenin yer tahsisi sözleşmesinin imzalanmasından önce Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, basın açıklamasında bulundu.

“İLK ADIMI ATTIK”   

Bolu’ya yıllık 7.88 milyon metreküp su sağlayacak, uzunluğu 12 bin 682 metre olan ishale hattı çalışmalarının başlaması için gerekli her şeyin hazır olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz; “İlk Belediye Başkan Adayı olduğumuz dönemde Bolu’nun en büyük problemi suydu. Bolu Çaygökpınar’dan gelen arsenikli olan, içmesi şu an itibariyle yasaklanan suyu içiyordu. Su yetmeyince de acele ile ne yapılacağına karar verilememiş, Devlet Su İşleri tarafından kuyular açılarak, kuyu suyu ile arsenikli Çaygökpınar suyu birlikte şehrin içme suyu olarak kullanılmıştı. Biz öncelikle işe Çele Barajı ile başladık. Çele Barajı’nın süresinin uzaması nedeniyle Karadere sularının Bolu’ya getirilmesinin kararını verdik. 15 yıl süren büyük mücadeleler sonucunda Karadere sularını Bolu’ya ulaştıracak tünelin ve ishale hattının yapılması için ilk adımı attık. Müteahhit işi bitirdiği andan itibaren bizim Arıtma Tesisimiz’ de su akmaya başlayacak ve o günden itibaren de Bolu artık Karadere sularını içmeye başlayacak” şekline konuştu.

“BOLU’NUN 2050 YILINA KADAR  SU İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK”

Bolu’nun nüfusuna mukabil su ihtiyacını karşılayacak bir proje olduğunu da dile getiren Yılmaz; “DSİ bölgenin su ihtiyacı üzerinde çalışacağını söyledi. Bunun neticesinde de Karadere sularının Bolu’nun su ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayabileceği bilgisine ulaştık. Şu an Bolu için mühim bir ihtiyacın, özellikle de Çele Barajı’nın da inşası bittiği zaman, 1 milyon kişiye yetecek kadar su ihtiyacını çözmüş olacağız. Gelecekte Türkiye ve Dünya su konusunda problem yaşayacak. Fakat Bolu’nun gelecek nüfusu bizim hesaplamalarımıza göre 350 bini geçmeyecek. Biz nüfusu 350 bini geçmeyecek bir Bolu için 1 milyon kişiye yetecek kadar bir su kaynağı oluşturan Türkiye’de belki Dünya’da ilkiz. Bunlar çok iyi bir ekip çalışmasıyla başarıldı. Bizler partimizin de gücünü arkamıza alarak, kararlılıkla devam ederek bu işi mümkün kıldık” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Artit Arıtma Turizm İnşaat ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü İlker Konyalıoğlu ve Devlet Su İşleri Şube Müdürü Kazım Doğru yer tahsisi ile ilgili sözleşmeyi imzalayarak, Bolu için hayırlı olması temennisinde bulundular.