Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

“MAZLUMLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“MAZLUMLARIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini protesto amacıyla İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen gruba destek vermek amaçlı Bolu’ ya geldi.

Haber: ASLI AKIŞ

Partisinin il başkanlığını ziyarette bulunan Fahrettin Yokuş burada,  Doğu Türkistan’daki Türklere yapılan Çin zulmü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümetin Doğu Türkistan hakkında hiçbir adımının olmamasını eleştiren Yokuş; “Doğu Türkistan’da uzun zamandır orada yaşayan Müslüman Türk azınlığa çeşitli zulümler yapılmaktadır. 15 Avrupa ülkesinin elçilikleri Çin devletine bir mektup yazdılar. 15 devletin içinde Türkiye Cumhuriyeti devleti yok” dedi.

“ÇİN UZUN YILLARDIR DOĞU TÜRKİSTAN’DA ASİMİLASYON YAPIYOR”

İYİ Parti Konya Milletvekili aynı zamanda Çin Türkiye parlamenter arası dostluk gurubu üyesi Fahrettin Yokuş, Çin Hükümetinin Doğu Türkistan'da yüz binlerce Türkü eğitim kamplarına toplayarak asimilasyona tabii tuttuğunu ifade ederek; “Doğu Türkistan’da uzun zamandır orada yaşayan Müslüman Türk azınlığa çeşitli zulümler yapılmaktadır. Bu zulümlerin boyutu özellikle 2014 yılında sonra tamamen daha da ağırlaşmış, insan hakları örgütleri, birleşmiş milletler bu konuda çeşitli uyarılar yapmasına rağmen Çin hükümeti bu zulümlerden bir türlü vazgeçmemiştir. Bugün yaklaşık bir milyon civarında Uygur, Özbek türkü insanımız kamplarda tutuluyorlar. Geçtiğimiz ay içerisinde Çin büyükelçisinin TBMM Çin dostluk gurubu adına bizi daveti üzerine gittiğimiz yemekte Çin elçisine bir Türk vatandaşı olarak bu konuyu sordum. Bu kampları inkâr etmediler. Bu kampları kurma nedenimiz bilgi birikimi eksik olan Uygurları eğitime tabi tutuyoruz. Bir de radikal İslamcı örgütlerin eline düşmemeleri için eğitim veriyoruz şeklinde akıl ve mantık dışı bir savunma yapmışlardır.

Bütün dünya şunu çok iyi biliyor Çin uzun yıllardır Doğu Türkistan’da asimilasyon yapıyor. Özellikle han Çinli diye ifade edilen Çinliler Doğu Türkistan’ın kentlerine yerleştiriliyor ve oradaki Uygur, Özbek kardeşlerimiz ise çeşitli zalimlere maruz kalıyorlar.  Çin’in uzun vadedeki hesabı o bölgedeki Türk yoğunluğunu azaltmak, göçlerle dağıtmak ve bu işi bir şekilde asimile etmektir.” şeklinde konuştu.

“15 ÜLKE ARASINDA TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ YOK”

15 Avrupa ülkesinin Çin’e karşı Doğu Türkistan’ı savunan açıklamalar yayınladığını ama Türkiye’nin bu konuyu görmezden geldiğini belirten Yokuş,  “Çin’de büyükelçilikleri bulunan Kanada, Almanya,  Fransa, Hollanda gibi 15 Avrupa ülkesinin elçilikleri Çin devletine bir mektup yazdılar.  Bu kampları dağıtın, bu kamplarda insan hakları ihlalleri yapıyorsunuz şeklinde.  Üzülerek ifade etmeliyim ki; bu 15 devletin içinde Türkiye Cumhuriyeti devleti yok.

“ÇİN’E SESSİZ KALIYORLAR”

Çin’den 3.6 milyar dolar kredi almışız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yönetenler üç kuruşluk krediye ve Türkiye’nin uluslararası itibarını yok etme pahasına Çin’e sessiz kalıyorlar. Bunu alenen söylüyorum ve ayıplıyorum, gerekçem Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Çin’den kaçan 26 ülke sırlaması yapmış. Bunlar Türkiye, Kazakistan, Endonezya, vs. Bu ülkelere sığınmacı olarak giden Doğu Türkistanlının akrabaları tamamı gözetim altında diyor 26 ülke” diye konuştu.

“11 UYGUR TÜRK'Ü GÖZALTINDA TUTULUYOR”

İki aydır İstanbul Atatürk Havalimanın’ da 11 Uygur Türkü’nün gözaltında olduğuna dikkat çeken Yokuş; “Bilindiği gibi yaklaşık iki aydır İstanbul Atatürk Havalimanın’ da 11 Uygur Türkü gözaltında tutulmaktadır. Böyle bir devlet anlayışı olabilir mi? Bu soydaşlarımız, Doğu Türkistan’daki Çin hükümetinin sözde Eğitim Kamplarından Türkiye’ye sığınmışlardır. Her sığınmacının bu ülkede hakkı var.

“İKTİDARIN SESİ ÇIKMIYOR”  

Acaba sesimizi bir duyan olur mu, iktidar sesimizi duyar mı diye günlerdir bir avuç Uygur Türk’ü yürüyüş yapıyor. Onları burada ve Ankara’da karşılayacağız.  Bir insanlık dramı var. Biz İYİ Parti olarak nerede bir mazlum, çaresiz insan varsa dünyanın her yerinde savunmak ile mükellefiz. Yüce yaradan öyle istediği için. Meclis’te Yemen’de açlık ve sefalet içinde ölen çocukların ıstırabını da anlatıyoruz. Ama iktidarda yine ses yok.

Bu ülkeyi yönetenler her konuda olduğu gibi dışarıdaki politikaları insan odaklı değil, ayrımcı, menfaat çıkar odaklı. Biz mazlumların sesi olmaya devam edeceğiz. Bu ülke sahipsiz değildir. Türklük alemi sahipsiz değildir. Onların mecliste İYİ Parti’nin Genel Başkanı, İYİ Parti, 40 tane Milletvekili vardır” açılamasında bulundu.